Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Švýcarští vědci vyvinuli nový typ umělé kůže, která pomůže dětským pacientům

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: Flickr.com

Švýcarští lékaři v nedávné době představili českým kolegům nový typ umělé kůže, který by měl pomoci s dětskými popáleninami. Čeští doktoři plánují na vývoji objevu spolupracovat a chtějí novinku nabídnout i tuzemských pacientům.

Lékaři při vytváření umělé kůže odebírají pacientovi kožní buňky, které poté nechají rozmnožit v živném roztoku. Výsledkem celého procesu je stabilní lidská kůže, kterou doktoři poté přenesou na tělo pacienta.

Švýcaři v současné době tento typ kožní náhrady testují a čekají na výsledky výzkumů. „Ta kůže je velmi ohebná, jemná, takže doufáme, že poroste spolu s dítětem. Optimistický jsem i co se týká funkčnosti a vzhledu kůže, ale musíme počkat na výsledky druhé fáze klinických studií,“ doplnil Clement Schiestl z dětské nemocnice v Curychu.

Zdroj: Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.