Světovou zdravotní organizaci (WHO – World Health Organization) založila Organizace spojených národů 7. 4. 1948, dnes tedy slaví přesně tři čtvrtě století. O dva roky později byl tento den vyhlášen jako Světový den zdraví, jeho letošním tématem je zdraví pro všechny.
Za téměř osm dekád dokázala Světová zdravotní organizace mnohé – bojovala a zvítězila nad několika druhy onemocnění. U některých nemocí výrazně omezila jejich šíření, dětskou obrnu zredukovala o 99 %. Další nemoci, jako jsou třeba pravé neštovice, se organizaci podařilo zcela vymýtit. V současnosti se zaměřuje především na kardiovaskulární či onkologická onemocnění, ale i na AIDS, tuberkulózu či psychické problémy.
„Historie Světové zdravotní organizace ukazuje, co je možné, když se národy spojí za společným cílem,“ říká generální ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Musíme být na co hrdí, ale musíme udělat hodně práce, abychom realizovali naši základní vizi – nejvyšší dosažitelnou úroveň zdraví pro všechny lidi.“
Největší pomocí je dle organizace prevence. Do budoucna se chce soustředit na oblast digitálního zdraví a chránit širokou veřejnost před dezinformacemi. Mimo to také zakládá globální vzdělávací program s názvem 25x25x25, ve kterém se chce do konce roku 2025 zaměřit na pomoc 25 % sester s nízkými příjmy z 25 zemí.
Mezi státy, které Světovou zdravotní organizaci pomáhaly zakládat, patřilo i Československo. Samostatná Česká republika se stala členem před třiceti lety. Nyní má WHO celkem 194 členských států napříč všemi kontinenty. Centrální sídlo má organizace v Ženevě, česká kancelář v Praze.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…