Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Světová zdravotnická organizace dnes slaví 75 let

Foto: WHO

Světovou zdravotní organizaci (WHO – World Health Organization) založila Organizace spojených národů 7. 4. 1948, dnes tedy slaví přesně tři čtvrtě století. O dva roky později byl tento den vyhlášen jako Světový den zdraví, jeho letošním tématem je zdraví pro všechny.

Za téměř osm dekád dokázala Světová zdravotní organizace mnohé – bojovala a zvítězila nad několika druhy onemocnění. U některých nemocí výrazně omezila jejich šíření, dětskou obrnu zredukovala o 99 %.  Další nemoci, jako jsou třeba pravé neštovice, se organizaci podařilo zcela vymýtit. V současnosti se zaměřuje především na kardiovaskulární či onkologická onemocnění, ale i na AIDS, tuberkulózu či psychické problémy.

Mezi nemoci, proti kterým organizace bojovala, patřil i koronavirus. Foto: WHO

Historie Světové zdravotní organizace ukazuje, co je možné, když se národy spojí za společným cílem,“ říká generální ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Musíme být na co hrdí, ale musíme udělat hodně práce, abychom realizovali naši základní vizi – nejvyšší dosažitelnou úroveň zdraví pro všechny lidi.“

Největší pomocí je dle organizace prevence. Do budoucna se chce soustředit na oblast digitálního zdraví a chránit širokou veřejnost před dezinformacemi. Mimo to také zakládá globální vzdělávací program s názvem 25x25x25, ve kterém se chce do konce roku 2025 zaměřit na pomoc 25 % sester s nízkými příjmy z 25 zemí.

Mezi státy, které Světovou zdravotní organizaci pomáhaly zakládat, patřilo i Československo. Samostatná Česká republika se stala členem před třiceti lety. Nyní má WHO celkem 194 členských států napříč všemi kontinenty. Centrální sídlo má organizace v Ženevě, česká kancelář v Praze.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…