Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stylové saunování: české netradiční sauny, které vám poskytnou dokonalou relaxaci

5 minut radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Saunování představuje příjemný proces relaxace těla i mysli. Během něj se uvolní svaly a současně se díky vyplavovaným endorfinům celkově zklidníme. Odložte všechno, co máte na sobě i s sebou, dopřejte si dostatek času a nechte se vtáhnout do světa, kde většinu času jen prosedíte nebo proležíte.

Saunování využívá účinků mírného přehřátí organismu. Stejně jako například termální koupele a napařování nohou je tedy druhem termoterapie. Má tři fáze, a to prohřívání, ochlazení a relaxaci. Abychom z něj vytěžili maximum, je potřeba chodit do sauny pravidelně.

Přínosy pro zdraví

Hlavním benefitem saunování je schopnost posilovat odolnost organismu a celého imunitního systému. Působí tak jako prevence proti sezónním respiračním onemocněním. Díky pocení celkově detoxikuje náš organismus včetně zbavení těla těžkých kovů. Další výhodou je posílení kardiovaskulárního systému a prokrvení cév. Saunování má schopnost emulgace tuku, čímž podporuje tvorbu kolagenu zodpovědného za elasticitu a svěžest kůže. Pomáhá také zmírnit bolesti kloubů, čehož využívají například lidé s artritidou, uvolňuje šlachy a vazy. Díky vyplavování endorfinu, hormonu štěstí, máme po saunování lepší náladu, cítíme se uvolněně a zrelaxovaně.

Ilustrační foto: Pixabay

Intenzitu saunování zvyšují tzv. saunové ceremoniály. Během nich profesionální sauner využívá podpůrných procesů k dosažení efektivnějšího léčivého účinku. Pracuje například s teplotou, osvětlením, hudbou a různými vonnými esencemi. Výsledkem je dokonalý zážitek přinášející pocit maximálního uvolnění.

Finsko jako kolébka saunování

Pomyslnou kolébkou saunování je Finsko. Sauny zde tvoří běžné zařízení bytu či domu – umisťují se hned vedle koupelny. Takto vybavený byt mají 4 z 5 domácností. Sauna je neodmyslitelnou součástí finského životního stylu a kultury, proto ji najdeme na pro nás tak netypických místech, jako je finský parlament nebo helsinské letiště. Zajímavostí je, že ve Finsku se (s výjimkou manželských párů) saunují ženy a muži odděleně.

Stylové saunování

Pro dosažení co největšího účinku saunování je potřeba, abychom se v dané sauně cítili dobře. Vizuální prostředí sauny, její vybavení a celkové umístění je proto velmi důležité. Pokud v naší republice hledáte opravdu stylovou saunu, vydejte se na hladinu zatopeného lomu Hranice v Lipnici nad Sázavou. Nedávno otevřená plovoucí sauna Hidden Retreat z ateliéru HRA dokonale splývá s okolním prostředím a kouzelnou atmosférou lomu. V blízkosti Tábora najdete Samotu Hojšín nabízející sauny ve zrekonstruované chalupě i novém stavení. Jedná se o projekt skupiny přátel, která svépomocí zrekonstruovala původní statek s přilehlým rybníkem v panenské přírodě. Další tip nás zavede do areálu Kasáren Karlín, kde se nachází sauna se skleněným stropem. Objekt ve správě neziskové organizace nabízí možnost oázy klidu uprostřed rušného centra Prahy. Další stylovou pražskou saunu jsou Lázně na lodi. Kromě unikátního výhledu na Hradčany je pro návštěvníky přichystaný venkovní vyhřívaný bazének.

Plovoucí sauna Lom. Foto: Ateliér HRA, Jaroslav Holý, Michal Čepek

Přírodní pojízdnou kulturní saunu a osvěžovnu Nuuk najdete v Hradci Králové. Funguje zcela bez elektřiny a místo osvěžovacího bazénku nabízí slepé rameno řeky Labe. Ve stejném městě najdete také plovoucí saunu Saunalautta. Ta je unikátní svými velkými prosklenými stěnami umožňujícími překrásné výhledy na řeku Orlici. K relaxaci můžete využít buď střechu sauny, nebo altán na břehu řeky.

Sauna a osvěžovna Nuuk. Foto: Nuuk

Skutečně výjimečný prostor pro saunování nabízí na několika místech v Jihlavě Sauna Kontejner. Jak už napovídá název, jedná se o komfortně zařízený námořní kontejner – k dispozici je bar, župan, prostěradlo, ledová káď i toaleta. Relaxovat pak můžete v připravené houpací síti. V Chlumu u Třeboně zase najdete Wellness Vagón. V tomto vkusně přestavěném vagóně z Legio vlaku se zároveň můžete ubytovat. Vybavený je mimo jiné vířivkou.

Saunalautta. Foto: Saunalautta

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z Eureko.cz, Rehabilitace.info, Sauning.cz, Vseosaunovani.cz, Czechdesign.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Český dirigent Jakub Hrůša získal prestižní mezinárodní ocenění

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…