Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stylové saunování: české netradiční sauny, které vám poskytnou dokonalou relaxaci

5 minut radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Saunování představuje příjemný proces relaxace těla i mysli. Během něj se uvolní svaly a současně se díky vyplavovaným endorfinům celkově zklidníme. Odložte všechno, co máte na sobě i s sebou, dopřejte si dostatek času a nechte se vtáhnout do světa, kde většinu času jen prosedíte nebo proležíte.

Saunování využívá účinků mírného přehřátí organismu. Stejně jako například termální koupele a napařování nohou je tedy druhem termoterapie. Má tři fáze, a to prohřívání, ochlazení a relaxaci. Abychom z něj vytěžili maximum, je potřeba chodit do sauny pravidelně.

Přínosy pro zdraví

Hlavním benefitem saunování je schopnost posilovat odolnost organismu a celého imunitního systému. Působí tak jako prevence proti sezónním respiračním onemocněním. Díky pocení celkově detoxikuje náš organismus včetně zbavení těla těžkých kovů. Další výhodou je posílení kardiovaskulárního systému a prokrvení cév. Saunování má schopnost emulgace tuku, čímž podporuje tvorbu kolagenu zodpovědného za elasticitu a svěžest kůže. Pomáhá také zmírnit bolesti kloubů, čehož využívají například lidé s artritidou, uvolňuje šlachy a vazy. Díky vyplavování endorfinu, hormonu štěstí, máme po saunování lepší náladu, cítíme se uvolněně a zrelaxovaně.

Ilustrační foto: Pixabay

Intenzitu saunování zvyšují tzv. saunové ceremoniály. Během nich profesionální sauner využívá podpůrných procesů k dosažení efektivnějšího léčivého účinku. Pracuje například s teplotou, osvětlením, hudbou a různými vonnými esencemi. Výsledkem je dokonalý zážitek přinášející pocit maximálního uvolnění.

Finsko jako kolébka saunování

Pomyslnou kolébkou saunování je Finsko. Sauny zde tvoří běžné zařízení bytu či domu – umisťují se hned vedle koupelny. Takto vybavený byt mají 4 z 5 domácností. Sauna je neodmyslitelnou součástí finského životního stylu a kultury, proto ji najdeme na pro nás tak netypických místech, jako je finský parlament nebo helsinské letiště. Zajímavostí je, že ve Finsku se (s výjimkou manželských párů) saunují ženy a muži odděleně.

Stylové saunování

Pro dosažení co největšího účinku saunování je potřeba, abychom se v dané sauně cítili dobře. Vizuální prostředí sauny, její vybavení a celkové umístění je proto velmi důležité. Pokud v naší republice hledáte opravdu stylovou saunu, vydejte se na hladinu zatopeného lomu Hranice v Lipnici nad Sázavou. Nedávno otevřená plovoucí sauna Hidden Retreat z ateliéru HRA dokonale splývá s okolním prostředím a kouzelnou atmosférou lomu. V blízkosti Tábora najdete Samotu Hojšín nabízející sauny ve zrekonstruované chalupě i novém stavení. Jedná se o projekt skupiny přátel, která svépomocí zrekonstruovala původní statek s přilehlým rybníkem v panenské přírodě. Další tip nás zavede do areálu Kasáren Karlín, kde se nachází sauna se skleněným stropem. Objekt ve správě neziskové organizace nabízí možnost oázy klidu uprostřed rušného centra Prahy. Další stylovou pražskou saunu jsou Lázně na lodi. Kromě unikátního výhledu na Hradčany je pro návštěvníky přichystaný venkovní vyhřívaný bazének.

Plovoucí sauna Lom. Foto: Ateliér HRA, Jaroslav Holý, Michal Čepek

Přírodní pojízdnou kulturní saunu a osvěžovnu Nuuk najdete v Hradci Králové. Funguje zcela bez elektřiny a místo osvěžovacího bazénku nabízí slepé rameno řeky Labe. Ve stejném městě najdete také plovoucí saunu Saunalautta. Ta je unikátní svými velkými prosklenými stěnami umožňujícími překrásné výhledy na řeku Orlici. K relaxaci můžete využít buď střechu sauny, nebo altán na břehu řeky.

Sauna a osvěžovna Nuuk. Foto: Nuuk

Skutečně výjimečný prostor pro saunování nabízí na několika místech v Jihlavě Sauna Kontejner. Jak už napovídá název, jedná se o komfortně zařízený námořní kontejner – k dispozici je bar, župan, prostěradlo, ledová káď i toaleta. Relaxovat pak můžete v připravené houpací síti. V Chlumu u Třeboně zase najdete Wellness Vagón. V tomto vkusně přestavěném vagóně z Legio vlaku se zároveň můžete ubytovat. Vybavený je mimo jiné vířivkou.

Saunalautta. Foto: Saunalautta

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z Eureko.cz, Rehabilitace.info, Sauning.cz, Vseosaunovani.cz, Czechdesign.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naučte miminka plavat už od narození: zkuste vaničkování

Studie zjistila, že jeskyně by mohly být ideálním domovem pro budoucí osadníky Měsíce

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Snažím se lidem usnadnit žít ekologičtější život, říká autorka bezodpadové mapy

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…