Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Startuje další ročník projektu Do práce na kole

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Jan Mudra

Nechat auto doma a vyrazit do zaměstnání na kole nebo třeba pěšky či na bruslích. K tomu každoročně vyzývá celorepubliková kampaň Do práce na kole. Skrze různé soutěže účastníky po celý květen motivuje k využívání nemotorových dopravních prostředků.

Zájemci o účast musejí vytvořit týmy o 2-5 lidech a zaregistrovat se na webu dopracenakole.cz. Poté je jejich úkolem jezdit do práce co nejčastěji „na vlastní pohon“. Přestože akce nese název Do práce na kole, mezi možné způsoby dopravy patří i brusle, longboard a koloběžka, účastnit se mohou také chodci, běžci a vozíčkáři.

Cílem kampaně je hravou formou přivést obyvatele měst k využívání šetrných způsobů dopravy, ulevit životnímu prostředí a také vnést více radosti a pohybu do běžného pracovního dne. „Těší nás velký zájem zaměstnavatelů, kteří své zaměstnance v šetrném cestování do práce podporují. Loni se jich zapojilo dokonce o 60 procent více oproti roku předcházejícímu,“ uvádí koordinátorka kampaně Lenka Myšáková.

Zaměstnavatelé mohou za svou snahu získat ocenění pro cyklozaměstnavatele roku, soutěžních kategorií pro účastníky z řad zaměstnanců je hned několik – hodnotí se pravidelnost v rámci týmu, výkonnost jednotlivce i kreativita.

Motto letošního ročníku zní „Do práce na kole jezdí i profíci!“ Dokazuje to například chirurg Pavel Pafko. „Je radostnější přijet do nemocnice na kole, osprchovat se a začít pracovat, než jet autem a nervózně popojíždět na semaforech, zejména když vyjíždíme z domu na poslední chvíli.“

Loňského ročníku se zúčastnilo bezmála 11 tisíc lidí, což bylo o polovinu více než v předchozím roce. Zapojilo se 1825 institucí a 27 měst. Letos se při sedmém ročníku předpokládá narůst ve všech těchto oblastech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Chlupatá radost pro seniory. Návštěvy zvířecích terapeutů vracejí úsměv i chuť do života

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

Jak na bacily a upíry? Černý česnek získal český patent

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…