Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Speciální náramek získá z potu informace o zdraví svého nositele

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Stačí se trochu zapotit, mít při tom na ruce speciální náramek a rázem můžete získat informace o svém zdravotním stavu. S nápadem na tuto užitečnou věcičku přišli američtí vědci z univerzity v Berkeley.

„Lidský pot obsahuje fyziologicky bohaté informace, což z něj činí atraktivní tělní tekutinu pro neinvazivní nositelné senzory,“ vysvětlil profesor a jeden z autorů studie Ali Javey. Právě s potem se proto pracuje na vývoji speciálního náramku. Jde o unikátní zařízení s plně integrovaným elektronickým systémem a kontinuálním fungováním. Jednoduše řečeno: náramek funguje sám o sobě a nepřetržitě.

Náramek se primárně vyvíjí pro sledování fyzického stavu a změn při sportu, do budoucna se ale jeho využití pravděpodobně rozšíří. Dokáže totiž na základě získaných dat upozornit uživatele na řadu zdravotních problémů, jako jsou dehydratace nebo zvýšená teplota. Informace je možné okamžitě bezdrátově přenést do svého telefonu.

„Mít takovýto potní senzor je opravdu úžasné. Běžně odebíráme vzorky krve, ale tato technologie nám umožňuje zjistit leccos o fyziologickém stavu člověka, aniž bychom museli používat jehly,“ uvedl spoluautor studie George Brooks.

Autorem studie jsou odborníci z univerzity v Berkeley, jejich prototyp už vyzkoušely desítky dobrovolníků. Za dlouhodobý cíl si autoři kladou využít náramek v lékařství. Chtějí také snížit množství potu, které je potřebné k zjištění zmiňovaných informací, takže by zařízení nefungovalo pouze při sportu, ale i v běžném životě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…