Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Speciální aplikace propojuje nevidomé s průvodci za cílem bezpečnějšího cestování po městě

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

V listopadu letošního roku spustil britský startup Travel Hands, který je vedlejším produktem společnosti VIP World Services pro digitální přístup, aplikaci, která pomáhá lidem se zrakovým postižením s orientací v rušných ulicích Londýna.

Zakladatel Travel Hands Ishan Jha onemocněl v roce 2013 keratokonem, tedy chorobou postihující oční rohovku. Vlivem této nepříjemné skutečnosti pocítil potřebu služby, která by pomohla lidem se zrakovým postižením k získání pocitu nezávislosti.

Spousta osob se zrakovým postižením běžně k navigaci používá slepeckou hůl, nicméně ne vždy je to dostačující. Zrakově postižení musí často i k překonávání malých vzdáleností využívat například na taxi služby nebo jinou formu dopravy. Tento způsob není efektivní ani z hlediska nákladů, ani z pohledu šetrnosti k životnímu prostředí.

Aplikace Travel Hands po vzoru Uberu řeší tento problém tím, že propojuje zrakově postižené osoby s dobrovolnými průvodci v jejich blízkosti, kteří jim mohou poskytnout asistenci. Každý dobrovolník, který službu poskytuje, musí projít povinným školením, aby se naučil osvědčené postupy pro poskytování řízené pomoci.

Pro větší bezpečnost a jistotu jsou všechny trasy centrálně monitorovány. Dobrovolníci, kteří jsou do programu Travel Hands zapojeni, dostávají odměny v závislosti na vzdálenosti, kterou ujdou, a rovněž za dobu, kterou pochůzka trvá. Uživatelé této služby platí pouze tři libry za 3 hodiny času stráveného s průvodcem, případně mají možnost si zaplatit měsíční předplatné ve výši 15 liber a získat možnost neomezené asistence během pohybu po městě.

Zdroj: Optimist Daily

Související články

Zaručeně zlepší den

Štěstí bez hranic. Japonec vypěstoval jetelový 63lístek

Filmaři usilují o větší šetrnost k životnímu prostředí

Školní výuka by měla zahrnovat lízání zmrzliny

Celých 72 % Čechů dá na pověry a rituály

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…