Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Speciální aplikace propojuje nevidomé s průvodci za cílem bezpečnějšího cestování po městě

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

V listopadu letošního roku spustil britský startup Travel Hands, který je vedlejším produktem společnosti VIP World Services pro digitální přístup, aplikaci, která pomáhá lidem se zrakovým postižením s orientací v rušných ulicích Londýna.

Zakladatel Travel Hands Ishan Jha onemocněl v roce 2013 keratokonem, tedy chorobou postihující oční rohovku. Vlivem této nepříjemné skutečnosti pocítil potřebu služby, která by pomohla lidem se zrakovým postižením k získání pocitu nezávislosti.

Spousta osob se zrakovým postižením běžně k navigaci používá slepeckou hůl, nicméně ne vždy je to dostačující. Zrakově postižení musí často i k překonávání malých vzdáleností využívat například na taxi služby nebo jinou formu dopravy. Tento způsob není efektivní ani z hlediska nákladů, ani z pohledu šetrnosti k životnímu prostředí.

Aplikace Travel Hands po vzoru Uberu řeší tento problém tím, že propojuje zrakově postižené osoby s dobrovolnými průvodci v jejich blízkosti, kteří jim mohou poskytnout asistenci. Každý dobrovolník, který službu poskytuje, musí projít povinným školením, aby se naučil osvědčené postupy pro poskytování řízené pomoci.

Pro větší bezpečnost a jistotu jsou všechny trasy centrálně monitorovány. Dobrovolníci, kteří jsou do programu Travel Hands zapojeni, dostávají odměny v závislosti na vzdálenosti, kterou ujdou, a rovněž za dobu, kterou pochůzka trvá. Uživatelé této služby platí pouze tři libry za 3 hodiny času stráveného s průvodcem, případně mají možnost si zaplatit měsíční předplatné ve výši 15 liber a získat možnost neomezené asistence během pohybu po městě.

Zdroj: Optimist Daily

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Z Paříže do Berlína za hodinu: Vítejte v budoucnosti vysokorychlostní železniční dopravy v Evropě

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…