Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Speciální aplikace propojuje nevidomé s průvodci za cílem bezpečnějšího cestování po městě

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

V listopadu letošního roku spustil britský startup Travel Hands, který je vedlejším produktem společnosti VIP World Services pro digitální přístup, aplikaci, která pomáhá lidem se zrakovým postižením s orientací v rušných ulicích Londýna.

Zakladatel Travel Hands Ishan Jha onemocněl v roce 2013 keratokonem, tedy chorobou postihující oční rohovku. Vlivem této nepříjemné skutečnosti pocítil potřebu služby, která by pomohla lidem se zrakovým postižením k získání pocitu nezávislosti.

Spousta osob se zrakovým postižením běžně k navigaci používá slepeckou hůl, nicméně ne vždy je to dostačující. Zrakově postižení musí často i k překonávání malých vzdáleností využívat například na taxi služby nebo jinou formu dopravy. Tento způsob není efektivní ani z hlediska nákladů, ani z pohledu šetrnosti k životnímu prostředí.

Aplikace Travel Hands po vzoru Uberu řeší tento problém tím, že propojuje zrakově postižené osoby s dobrovolnými průvodci v jejich blízkosti, kteří jim mohou poskytnout asistenci. Každý dobrovolník, který službu poskytuje, musí projít povinným školením, aby se naučil osvědčené postupy pro poskytování řízené pomoci.

Pro větší bezpečnost a jistotu jsou všechny trasy centrálně monitorovány. Dobrovolníci, kteří jsou do programu Travel Hands zapojeni, dostávají odměny v závislosti na vzdálenosti, kterou ujdou, a rovněž za dobu, kterou pochůzka trvá. Uživatelé této služby platí pouze tři libry za 3 hodiny času stráveného s průvodcem, případně mají možnost si zaplatit měsíční předplatné ve výši 15 liber a získat možnost neomezené asistence během pohybu po městě.

Zdroj: Optimist Daily

Související články

Zaručeně zlepší den

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Český trpasličí leknín je nejmenší na světě

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…