Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sny dovedou ledaskomu zamotat hlavu. Jaký je jejich význam?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Čím je člověk vzdělanější, tím stoupá jeho atraktivita na trhu práce, navíc se mu otevírají dveře na nová místa. Organizace Inspire Academy si je toho vědoma, a proto pravidelně pořádá přednášky, semináře a debaty. Jejím cílem je vytvářet prostor pro všechny, kteří chtějí růst. Jedna z posledních online přednášek se věnovala psychologii snů. Vzal si je na starost profesor Anton Heretik.

Heretik je předním psychologem a soudním znalcem. Zabývá se klinickou a forenzní psychologií a je autorem desítek vědeckých studií z oblasti psychopatologie, psychoterapie a psychodiagnostiky. Ve dvouhodinové přednášce hovořil o problematice snů, které fascinují lidské bytosti odjakživa. Asi každý zná situaci, kdy se ráno probudí plný dojmů z nějakého významného snu překypujícího emocemi. Může jít o příjemný sen nebo noční můru. Během dne se pak dotyčný několikrát přistihne, že přemýšlí nad tím, co to vlastně mělo znamenat.

Profesor Heretik v přednášce zabrousil do historie. Nezapomněl zmínit významné psychology, kteří snům přikládali větší význam. Využil je i jako názorný příklad při odpovědi na otázku diváka, zda může velký sen změnit život člověka. Heretik tehdy odkázal právě na Junga s Freudem. Podle něj oba měli sny, které jim výrazněji zasáhly do života a změnily jej.

Na programu bylo i oblíbené téma stále více populárních lucidních snů. Přednášející nepopíral jejich existenci. Potvrdil, že se s takzvaně bdělými sny dá vědomě experimentovat. V tomto kontextu nezapomněl též zmínit významnost role snů v dětství. „Je důležité si s dětmi povídat o tom, co se jim zdálo. Tím děti učíme, aby se zajímaly o svou psychiku, a zároveň to vytváří důvěrnější vztah mezi rodiči a dětmi,“ uvedl Heretik.

Mimo jiné doporučil i literaturu – knihu Sny s podtitulem Využití v psychoterapii a osobním růstu, kterou napsal ve spolupráci s Andreou Heretikovou Marsalovou. Také představil mnoho případů ze své psychologické praxe. Přednáška byla vskutku bohatá. Na profesora mířilo velké množství otázek. Vzhledem k časovému limitu neměl šanci všechny zodpovědět, ale udělal, co bylo v jeho silách. Velkým pozitivem byly stručné, ale jasné odpovědi. Díky tomu stačil pokrýt co nejvíce dotazů. U žádného se zbytečně nezdržoval.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…