Čím je člověk vzdělanější, tím stoupá jeho atraktivita na trhu práce, navíc se mu otevírají dveře na nová místa. Organizace Inspire Academy si je toho vědoma, a proto pravidelně pořádá přednášky, semináře a debaty. Jejím cílem je vytvářet prostor pro všechny, kteří chtějí růst. Jedna z posledních online přednášek se věnovala psychologii snů. Vzal si je na starost profesor Anton Heretik.
Heretik je předním psychologem a soudním znalcem. Zabývá se klinickou a forenzní psychologií a je autorem desítek vědeckých studií z oblasti psychopatologie, psychoterapie a psychodiagnostiky. Ve dvouhodinové přednášce hovořil o problematice snů, které fascinují lidské bytosti odjakživa. Asi každý zná situaci, kdy se ráno probudí plný dojmů z nějakého významného snu překypujícího emocemi. Může jít o příjemný sen nebo noční můru. Během dne se pak dotyčný několikrát přistihne, že přemýšlí nad tím, co to vlastně mělo znamenat.
Profesor Heretik v přednášce zabrousil do historie. Nezapomněl zmínit významné psychology, kteří snům přikládali větší význam. Využil je i jako názorný příklad při odpovědi na otázku diváka, zda může velký sen změnit život člověka. Heretik tehdy odkázal právě na Junga s Freudem. Podle něj oba měli sny, které jim výrazněji zasáhly do života a změnily jej.
Na programu bylo i oblíbené téma stále více populárních lucidních snů. Přednášející nepopíral jejich existenci. Potvrdil, že se s takzvaně bdělými sny dá vědomě experimentovat. V tomto kontextu nezapomněl též zmínit významnost role snů v dětství. „Je důležité si s dětmi povídat o tom, co se jim zdálo. Tím děti učíme, aby se zajímaly o svou psychiku, a zároveň to vytváří důvěrnější vztah mezi rodiči a dětmi,“ uvedl Heretik.
Mimo jiné doporučil i literaturu – knihu Sny s podtitulem Využití v psychoterapii a osobním růstu, kterou napsal ve spolupráci s Andreou Heretikovou Marsalovou. Také představil mnoho případů ze své psychologické praxe. Přednáška byla vskutku bohatá. Na profesora mířilo velké množství otázek. Vzhledem k časovému limitu neměl šanci všechny zodpovědět, ale udělal, co bylo v jeho silách. Velkým pozitivem byly stručné, ale jasné odpovědi. Díky tomu stačil pokrýt co nejvíce dotazů. U žádného se zbytečně nezdržoval.
Autorský článek Gabriely Brázdové
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…