Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sny dovedou ledaskomu zamotat hlavu. Jaký je jejich význam?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Čím je člověk vzdělanější, tím stoupá jeho atraktivita na trhu práce, navíc se mu otevírají dveře na nová místa. Organizace Inspire Academy si je toho vědoma, a proto pravidelně pořádá přednášky, semináře a debaty. Jejím cílem je vytvářet prostor pro všechny, kteří chtějí růst. Jedna z posledních online přednášek se věnovala psychologii snů. Vzal si je na starost profesor Anton Heretik.

Heretik je předním psychologem a soudním znalcem. Zabývá se klinickou a forenzní psychologií a je autorem desítek vědeckých studií z oblasti psychopatologie, psychoterapie a psychodiagnostiky. Ve dvouhodinové přednášce hovořil o problematice snů, které fascinují lidské bytosti odjakživa. Asi každý zná situaci, kdy se ráno probudí plný dojmů z nějakého významného snu překypujícího emocemi. Může jít o příjemný sen nebo noční můru. Během dne se pak dotyčný několikrát přistihne, že přemýšlí nad tím, co to vlastně mělo znamenat.

Profesor Heretik v přednášce zabrousil do historie. Nezapomněl zmínit významné psychology, kteří snům přikládali větší význam. Využil je i jako názorný příklad při odpovědi na otázku diváka, zda může velký sen změnit život člověka. Heretik tehdy odkázal právě na Junga s Freudem. Podle něj oba měli sny, které jim výrazněji zasáhly do života a změnily jej.

Na programu bylo i oblíbené téma stále více populárních lucidních snů. Přednášející nepopíral jejich existenci. Potvrdil, že se s takzvaně bdělými sny dá vědomě experimentovat. V tomto kontextu nezapomněl též zmínit významnost role snů v dětství. „Je důležité si s dětmi povídat o tom, co se jim zdálo. Tím děti učíme, aby se zajímaly o svou psychiku, a zároveň to vytváří důvěrnější vztah mezi rodiči a dětmi,“ uvedl Heretik.

Mimo jiné doporučil i literaturu – knihu Sny s podtitulem Využití v psychoterapii a osobním růstu, kterou napsal ve spolupráci s Andreou Heretikovou Marsalovou. Také představil mnoho případů ze své psychologické praxe. Přednáška byla vskutku bohatá. Na profesora mířilo velké množství otázek. Vzhledem k časovému limitu neměl šanci všechny zodpovědět, ale udělal, co bylo v jeho silách. Velkým pozitivem byly stručné, ale jasné odpovědi. Díky tomu stačil pokrýt co nejvíce dotazů. U žádného se zbytečně nezdržoval.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Pražský institut plánování a rozvoje získal prestižní cenu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…