Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skryté bojovnice proti nacismu. Přečtěte si příběhy československých žen z druhé světové války

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Nejen muži prokázali během druhé světové války velké hrdinství. Svůj podíl na protinacistickém odboji měly také na dvě stovky československých žen, které působily v britských armádních pomocných sborech ATS a WAAF. Jejich osudy představila ve své knize Karolína Stegurová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Kniha s názvem I ženy chtěly bojovat. Československé ženy v britských armádních pomocných sborech ATS a WAAF za druhé světové války mapuje nábor, výcvik i službu žen ve Velké Británii i na Středním východě. Kromě archivních materiálů autorka využila také výpovědi a osobní vzpomínky samotných aktérek.

Skupina československých opravářek před dílnou ATS. Foto: Vojenský archiv

V britských sborech ženy působily nejen jako kuchařky a sekretářky, ale i jako řidičky, meteoroložky, tlumočnice, zbrojířky, velitelky přesunu konvojů či technické kreslířky.

Helena Polívková

Jednou z nich byla i Helena Polívková, která se po výzvě československých úřadů přihlásila do ATS a od roku 1943 působila jako řidička. „Patřím do šestičlenné skupiny řidiček. Máme kemp u moře, poblíž jednoho velkého egyptského města. Řítíme se boulevardy rychlostí 20 mil. Jezdíme také v konvojích, jsou to nekonečné hodiny, kdy vidíte jen písek a černý pruh silnice,“ uvedla Polívková pro časopis Československá žena roku 1943.

Tábor ATS. Foto: Vojenský archiv

Hana Vogelová

K britské WAAF se roku 1941 přihlásila Hana Vogelová. Byla přidělena k československé 311. bombardovací peruti. Tam působila jako úřednice, technická překladatelka a tlumočnice. Svůj život spojila s osudy československých letců.

Mnozí z nich po leteckých operacích zavítali do Haniny kanceláře na kávu, během které probírali různé situace a válečné události. Nejspíše i proto Hanu Voglovou později napadlo sešít dohromady několik kusů leteckého plátna a sbírat na něj podpisy jednotlivých letců. Za tři roky nasbírala přes 400 podpisů, řada z nich zůstala jedinou vzpomínkou na ty, kteří se již ze svých operačních letů nikdy nevrátili,“ uvedla Karolína Stegurová.

Hana Vogelová. Foto: Free Czechoslovak Air Force

Československé sbory

Z právních důvodů v Československu ženy nemohly v armádních sborech za války sloužit. Aktivně se však zapojily do odboje v protektorátu Čechy a Morava, a to například přípravou úkrytu pro parašutisty při atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Zdroj: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé opouští města. Home office umožňuje práci na dálku

Pošlete přátelům nečekanou zprávu nebo vzkaz. Zlepší jim to den, říká studie

Tento sýr by mohl být nejnovější superpotravinou s jedinečnými vlastnostmi pro zdraví kostí

Od záchranných dronů po plavčíky s umělou inteligencí: Technologie, díky které jsou pláže a bazény bezpečnější

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…