Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skryté bojovnice proti nacismu. Přečtěte si příběhy československých žen z druhé světové války

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Nejen muži prokázali během druhé světové války velké hrdinství. Svůj podíl na protinacistickém odboji měly také na dvě stovky československých žen, které působily v britských armádních pomocných sborech ATS a WAAF. Jejich osudy představila ve své knize Karolína Stegurová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Kniha s názvem I ženy chtěly bojovat. Československé ženy v britských armádních pomocných sborech ATS a WAAF za druhé světové války mapuje nábor, výcvik i službu žen ve Velké Británii i na Středním východě. Kromě archivních materiálů autorka využila také výpovědi a osobní vzpomínky samotných aktérek.

Skupina československých opravářek před dílnou ATS. Foto: Vojenský archiv

V britských sborech ženy působily nejen jako kuchařky a sekretářky, ale i jako řidičky, meteoroložky, tlumočnice, zbrojířky, velitelky přesunu konvojů či technické kreslířky.

Helena Polívková

Jednou z nich byla i Helena Polívková, která se po výzvě československých úřadů přihlásila do ATS a od roku 1943 působila jako řidička. „Patřím do šestičlenné skupiny řidiček. Máme kemp u moře, poblíž jednoho velkého egyptského města. Řítíme se boulevardy rychlostí 20 mil. Jezdíme také v konvojích, jsou to nekonečné hodiny, kdy vidíte jen písek a černý pruh silnice,“ uvedla Polívková pro časopis Československá žena roku 1943.

Tábor ATS. Foto: Vojenský archiv

Hana Vogelová

K britské WAAF se roku 1941 přihlásila Hana Vogelová. Byla přidělena k československé 311. bombardovací peruti. Tam působila jako úřednice, technická překladatelka a tlumočnice. Svůj život spojila s osudy československých letců.

Mnozí z nich po leteckých operacích zavítali do Haniny kanceláře na kávu, během které probírali různé situace a válečné události. Nejspíše i proto Hanu Voglovou později napadlo sešít dohromady několik kusů leteckého plátna a sbírat na něj podpisy jednotlivých letců. Za tři roky nasbírala přes 400 podpisů, řada z nich zůstala jedinou vzpomínkou na ty, kteří se již ze svých operačních letů nikdy nevrátili,“ uvedla Karolína Stegurová.

Hana Vogelová. Foto: Free Czechoslovak Air Force

Československé sbory

Z právních důvodů v Československu ženy nemohly v armádních sborech za války sloužit. Aktivně se však zapojily do odboje v protektorátu Čechy a Morava, a to například přípravou úkrytu pro parašutisty při atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Zdroj: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…