Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Co nám říkají stopy dinosaurů o životě na starověké Aljašce

Ilustrační foto: Pixabay

Univerzitní tým odhalil poklad pravěkého života v Národním parku Denali. Toto místo nazvali Coliseum a jedná se prozatím o největší naleziště svého druhu na Aljašce, píše server Interesting Engineering.

Aljaška, známá svými úchvatnými ledovci a divokou přírodou, ukrývá pod svým povrchem další tajemství. Tým vědců z Univerzity v Aljašce ve Fairbanksu odhalil v Národním parku a rezervaci Denali největší naleziště stop dinosaurů v této části světa. Toto úžasné místo otevírá okno do dávné minulosti a odhaluje bohatou diverzitu prehistorického života.

Coliseum: Aréna dinosaurů

Coliseum zabírá plochu srovnatelnou zhruba s 1,5 fotbalovým hřištěm a obsahuje stovky stop zachovaných ve vrstvách horniny. To, co činí toto místo tak jedinečným, je jeho schopnost zaznamenat aktivitu různých druhů dinosaurů během tisíciletí, a to až do období před téměř 70 miliony lety. Výzkumníci svá zjištění zveřejnili v časopise Historical Biology.

Na první pohled bylo Coliseum obtížné najít, protože bylo skryto mezi impozantními skalními útesy. Výzkumníci museli čekat na ideální světelné podmínky, které stopy odhalí. Když bylo slunce ve správné poloze, stopy se doslova „rozsvítily“. Pat Druckenmiller, ředitel Univerzitního muzea Aljašky, vzpomíná na dechberoucí zážitek: „Všichni jsme byli neskutečně ohromeni.“

Ilustrační foto: Pixabay

Ekosystém minulosti

Stopy na tomto nalezišti patří různým druhům dinosaurů, které prosperovaly v oblasti, kterou dnes známe jako Vnitřní Aljašku, v období pozdní křídy. Nejběžnějšími druhy byli velcí býložraví dinosauři se zobáky a rohy. Ale našly se zde také vzácní masožravci, jako jsou draví ptáci a tyranosauři, a dokonce i malí vodní ptáci. Objevené stopy nám poskytují cenné informace o velikosti, tvaru a povrchu nohou i o kůži těchto pravěkých tvorů.

Vědci na místě našli také zkameněliny rostlin, pylová zrnka, sladkovodní měkkýše a bezobratlé. Tyto nálezy nám nabízejí klíčové informace o prostředí a klimatu té doby. Místo, které bylo součástí rozsáhlého říčního systému s rybníky a jezery, bylo tehdy teplejší než dnes a podobnější Pacifickému severozápadu. Rostly zde jehličnaté i listnaté stromy, pod nimi se rozkládaly kapradiny a koniklece.

Klíč k minulosti

Pat Druckenmiller zdůraznil důležitost uchovávání fosilních nalezišť, jako je Coliseum, pro budoucí generace. Národní parková služba má za úkol chránit tato světově proslulá místa před poškozením a krádežemi. Zároveň však podporuje návštěvníky v tom, aby zkoumali fosílie v jejich geologickém kontextu, aby lépe porozuměli vývoji krajiny a ekosystémů v průběhu času.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dějiny lidstva z pohledu žen v poutavé knize Femina Sapiens

Archeologové objevili pohřebiště u Olomouce

Nový král mezi oleji: Kaméliový olej přináší revoluci v kuchyni, je zdravý a zároveň ekologicky udržitelný

Živé sekačky vyrážejí do terénu častěji než stroje

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…