Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal Richard Štěpánek, bývalý tanečník, který jednoho dne při těžké autohavárii přišel málem o život. Ten se nakonec lékařům podařilo zachránit a vášnivý motorkář přišel „pouze“ o ruku. Ve své prvotině popisuje, jak s celou situací naložil.

Život se s námi vždycky nemazlí. Mnohdy se setkáváme s pěknými, ale i méně hezkými milníky, jako je třeba rozchod s životním partnerem, těžká nemoc, nebo třeba nehoda. Ve všech těchto případech se nám může zdát, že se zbořil celý svět, nemusíme vidět světlo na konci tunelu a klademe sami sobě otázku, zda to má ještě smysl. V takových okamžicích se vyplatí zapátrat v paměti po příbězích lidí, kteří na tom byli stejně, ne-li hůř, a danou situaci využili jako příležitost. Popadli ji za pačesy a pomocí zkušeností, které získali, pomáhají druhým.

Jedním takovým je i bývalý tanečník, choreograf a vášnivý cyklista Richard Štěpánek, který v roce 1999 přežil těžkou nehodu. Čekalo ho 23 operací, z toho 21 během prvních 21 dnů po oné děsivé události. Výsledkem byla amputovaná končetina. Navzdory svému handicapu nezahořkl, naopak začal o to víc žít. Kromě toho, že pomáhá druhým, se kterými se život také nemazlí, ještě ke všemu jezdí na kole. Je vášnivým účastníkem extrémního závodu 1000 Miles Adventure. I o tom je jeho kniha.

Foto: Richard Štěpánek

Podle Štěpánka stačí, aby člověk naslouchal své intuici a tou se řídil. „Poslouchejte svoji intuici a budete překvapeni, čeho všeho jste schopni. Rád bych na svém příkladu lidem ukázal, že se dá bojovat.“ Autor v knize popisuje peripetie v nemocnici bez příkras, někdy až naturalisticky. Čtenář má tak lepší představu o tom, čím vším si musel Štěpánek projít. Mnohdy se mu doslova tají dech a v danou chvíli je mu až stydno, že si stěžuje na své bolístky, které jsou v porovnání s problémy jiných skutečně jen bolístkami. Po kapitolách o rekonvalescenci se Štěpánek dostává k závodění. Ze všech stránek je cítit ohromná touha žít, která je nakažlivá. Autor na více než 200 stranách ukazuje, jak je lidský duch silný a že nic není nemožné. Stačí chtít a dělat maximum.

Slovo autorky článku:

Rozhovor s Richardem Štěpánkem jsem viděla náhodou v DVTV a jeho tah na branku mě velmi zasáhl, tudíž jsem neváhala a objednala si jeho knihu. Jedná se o příjemné čtení, kterému by však neuškodily korektury a editace textu, který je místy zbytečně rozvláčný. Některé pasáže tím ztrácejí na síle. Zajímavý příběh však čtenáře chytne a nepustí. Děkuji za inspiraci a povzbuzení do života. Vždycky je pro co žít.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Zvířata v deštných pralesech se chovají jako lidé. Mají denní rutinu

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Láska nemá hranic. Lidé pomohli ztracenému delfínovi a zraněnému vlkovi

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…