Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal Richard Štěpánek, bývalý tanečník, který jednoho dne při těžké autohavárii přišel málem o život. Ten se nakonec lékařům podařilo zachránit a vášnivý motorkář přišel „pouze“ o ruku. Ve své prvotině popisuje, jak s celou situací naložil.

Život se s námi vždycky nemazlí. Mnohdy se setkáváme s pěknými, ale i méně hezkými milníky, jako je třeba rozchod s životním partnerem, těžká nemoc, nebo třeba nehoda. Ve všech těchto případech se nám může zdát, že se zbořil celý svět, nemusíme vidět světlo na konci tunelu a klademe sami sobě otázku, zda to má ještě smysl. V takových okamžicích se vyplatí zapátrat v paměti po příbězích lidí, kteří na tom byli stejně, ne-li hůř, a danou situaci využili jako příležitost. Popadli ji za pačesy a pomocí zkušeností, které získali, pomáhají druhým.

Jedním takovým je i bývalý tanečník, choreograf a vášnivý cyklista Richard Štěpánek, který v roce 1999 přežil těžkou nehodu. Čekalo ho 23 operací, z toho 21 během prvních 21 dnů po oné děsivé události. Výsledkem byla amputovaná končetina. Navzdory svému handicapu nezahořkl, naopak začal o to víc žít. Kromě toho, že pomáhá druhým, se kterými se život také nemazlí, ještě ke všemu jezdí na kole. Je vášnivým účastníkem extrémního závodu 1000 Miles Adventure. I o tom je jeho kniha.

Foto: Richard Štěpánek

Podle Štěpánka stačí, aby člověk naslouchal své intuici a tou se řídil. „Poslouchejte svoji intuici a budete překvapeni, čeho všeho jste schopni. Rád bych na svém příkladu lidem ukázal, že se dá bojovat.“ Autor v knize popisuje peripetie v nemocnici bez příkras, někdy až naturalisticky. Čtenář má tak lepší představu o tom, čím vším si musel Štěpánek projít. Mnohdy se mu doslova tají dech a v danou chvíli je mu až stydno, že si stěžuje na své bolístky, které jsou v porovnání s problémy jiných skutečně jen bolístkami. Po kapitolách o rekonvalescenci se Štěpánek dostává k závodění. Ze všech stránek je cítit ohromná touha žít, která je nakažlivá. Autor na více než 200 stranách ukazuje, jak je lidský duch silný a že nic není nemožné. Stačí chtít a dělat maximum.

Slovo autorky článku:

Rozhovor s Richardem Štěpánkem jsem viděla náhodou v DVTV a jeho tah na branku mě velmi zasáhl, tudíž jsem neváhala a objednala si jeho knihu. Jedná se o příjemné čtení, kterému by však neuškodily korektury a editace textu, který je místy zbytečně rozvláčný. Některé pasáže tím ztrácejí na síle. Zajímavý příběh však čtenáře chytne a nepustí. Děkuji za inspiraci a povzbuzení do života. Vždycky je pro co žít.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte skryté klenoty: Kam na netradiční Last Minute dovolenou v roce 2024?

Už víme, jak se Egypťanům podařilo postavit pyramidy

V USA budují největší most pro divokou zvěř na světě

Slon? Veleryba? Ani jedno! Znáte nejstarší a nejtěžší organismus na světě?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…