Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal Richard Štěpánek, bývalý tanečník, který jednoho dne při těžké autohavárii přišel málem o život. Ten se nakonec lékařům podařilo zachránit a vášnivý motorkář přišel „pouze“ o ruku. Ve své prvotině popisuje, jak s celou situací naložil.
Život se s námi vždycky nemazlí. Mnohdy se setkáváme s pěknými, ale i méně hezkými milníky, jako je třeba rozchod s životním partnerem, těžká nemoc, nebo třeba nehoda. Ve všech těchto případech se nám může zdát, že se zbořil celý svět, nemusíme vidět světlo na konci tunelu a klademe sami sobě otázku, zda to má ještě smysl. V takových okamžicích se vyplatí zapátrat v paměti po příbězích lidí, kteří na tom byli stejně, ne-li hůř, a danou situaci využili jako příležitost. Popadli ji za pačesy a pomocí zkušeností, které získali, pomáhají druhým.
Jedním takovým je i bývalý tanečník, choreograf a vášnivý cyklista Richard Štěpánek, který v roce 1999 přežil těžkou nehodu. Čekalo ho 23 operací, z toho 21 během prvních 21 dnů po oné děsivé události. Výsledkem byla amputovaná končetina. Navzdory svému handicapu nezahořkl, naopak začal o to víc žít. Kromě toho, že pomáhá druhým, se kterými se život také nemazlí, ještě ke všemu jezdí na kole. Je vášnivým účastníkem extrémního závodu 1000 Miles Adventure. I o tom je jeho kniha.
Podle Štěpánka stačí, aby člověk naslouchal své intuici a tou se řídil. „Poslouchejte svoji intuici a budete překvapeni, čeho všeho jste schopni. Rád bych na svém příkladu lidem ukázal, že se dá bojovat.“ Autor v knize popisuje peripetie v nemocnici bez příkras, někdy až naturalisticky. Čtenář má tak lepší představu o tom, čím vším si musel Štěpánek projít. Mnohdy se mu doslova tají dech a v danou chvíli je mu až stydno, že si stěžuje na své bolístky, které jsou v porovnání s problémy jiných skutečně jen bolístkami. Po kapitolách o rekonvalescenci se Štěpánek dostává k závodění. Ze všech stránek je cítit ohromná touha žít, která je nakažlivá. Autor na více než 200 stranách ukazuje, jak je lidský duch silný a že nic není nemožné. Stačí chtít a dělat maximum.
Slovo autorky článku:
Rozhovor s Richardem Štěpánkem jsem viděla náhodou v DVTV a jeho tah na branku mě velmi zasáhl, tudíž jsem neváhala a objednala si jeho knihu. Jedná se o příjemné čtení, kterému by však neuškodily korektury a editace textu, který je místy zbytečně rozvláčný. Některé pasáže tím ztrácejí na síle. Zajímavý příběh však čtenáře chytne a nepustí. Děkuji za inspiraci a povzbuzení do života. Vždycky je pro co žít.
Autorský článek Gabriely Brázdové
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…