Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Škola hrou. Program učí děti zvládat konflikty a agresi

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Do českých základních škol přichází preventivní herní program DOBRONAUTI: Zpátky v čase. Jeho cílem je vyřešit současný palčivý problém učitelů, dětí i rodičů, kterým je narůstající agrese mezi žáky a častější riziko šikany, uvádí server Dobronauti.

Program DOBRONAUTI: Zpátky v čase je dlouhodobý edukačně-preventivní program určený zejména pro učitele a žáky 3. až 5. tříd základních škol. Jeho cílem je naučit děti zvládat běžné vrstevnické konflikty, předcházet jim a naučit je pracovat s vlastní agresí. Za projektem stojí tým psychologů, kreativců a herních tvůrců. Unikátnost programu spočívá v jeho koncipování. Byl totiž navržen tak, aby s ním mohli pracovat přímo kmenoví učitelé ve třídách, a to kdykoliv během školního roku. „Vyučující na prvním stupni s dětmi tráví aktivně mnohdy víc času než sami rodiče. Když k tomu přičteme i velmi formativní období dětí v tomto věku, kdy si upevňují vzorce chování a ještě naslouchají autoritám, tak je jasné, že právě prvostupňoví učitelé mají velký potenciál promlouvat do vztahů mezi dětmi a pomáhat modelovat klima třídy,“ vysvětlila ředitelka organizace DOBRONAUTI Iva Černá.

Účinnost iniciativy nyní potvrdily i čerstvé závěry nezávislé studie, kterou realizoval tým výzkumníků z Masarykovy univerzity v Brně. Do výzkumu se zapojilo celkem 616 dětí. Analýza dat, jejichž sběr probíhal od září 2021 do dubna 2022, ukázala, že program skutečně pomáhá dětem ve zvládání konfliktů. Děti díky programu začnou víc přemýšlet nad svým jednáním.

Zdroj: Dobronauti, MUNI

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…