Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Škola hrou. Program učí děti zvládat konflikty a agresi

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Do českých základních škol přichází preventivní herní program DOBRONAUTI: Zpátky v čase. Jeho cílem je vyřešit současný palčivý problém učitelů, dětí i rodičů, kterým je narůstající agrese mezi žáky a častější riziko šikany, uvádí server Dobronauti.

Program DOBRONAUTI: Zpátky v čase je dlouhodobý edukačně-preventivní program určený zejména pro učitele a žáky 3. až 5. tříd základních škol. Jeho cílem je naučit děti zvládat běžné vrstevnické konflikty, předcházet jim a naučit je pracovat s vlastní agresí. Za projektem stojí tým psychologů, kreativců a herních tvůrců. Unikátnost programu spočívá v jeho koncipování. Byl totiž navržen tak, aby s ním mohli pracovat přímo kmenoví učitelé ve třídách, a to kdykoliv během školního roku. „Vyučující na prvním stupni s dětmi tráví aktivně mnohdy víc času než sami rodiče. Když k tomu přičteme i velmi formativní období dětí v tomto věku, kdy si upevňují vzorce chování a ještě naslouchají autoritám, tak je jasné, že právě prvostupňoví učitelé mají velký potenciál promlouvat do vztahů mezi dětmi a pomáhat modelovat klima třídy,“ vysvětlila ředitelka organizace DOBRONAUTI Iva Černá.

Účinnost iniciativy nyní potvrdily i čerstvé závěry nezávislé studie, kterou realizoval tým výzkumníků z Masarykovy univerzity v Brně. Do výzkumu se zapojilo celkem 616 dětí. Analýza dat, jejichž sběr probíhal od září 2021 do dubna 2022, ukázala, že program skutečně pomáhá dětem ve zvládání konfliktů. Děti díky programu začnou víc přemýšlet nad svým jednáním.

Zdroj: Dobronauti, MUNI

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…