Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Největší 3D mapa vesmíru je na světě. Co z ní zjistíme?

Ilustrační foto: Pixabay

Vesmír je údajně nekonečný, jak lze tedy vytvořit jeho mapu? Tahle otázka patrně napadne nejednoho z nás. Obsáhnout celou galaxii sice není možné, ale její značnou část ano. Do toho se pustila mezinárodní skupina výzkumníků z Durhamské univerzity ve Spojeném království. Jejich snažení přineslo ovoce v podobě dosud nejpodrobnější trojrozměrné mapy vesmíru.

Díky speciální součástce z optických vláken se jim podařilo zvětšit zorné pole teleskopu, a ten tak odkrývá další tajemná místa kosmu. Mapu vytvořil systém DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument). V praxi to funguje tak, že pět tisíc robotických motorů umisťuje optická vlákna s přesností menší, než je tloušťka lidského vlasu. To přístroji umožňuje shromažďovat přesné údaje o pěti tisících galaxií najednou.

Po sběru dat z jedné oblasti pak teleskop zamíří na další část noční oblohy a proces se opět opakuje. Takto se vytvořila unikátní mapa. DESI totiž dovede rozdělit světlo galaxií a hvězd do různých barevných pásů. Díky tomu odhaluje jejich chemické složení, vzdálenost a rychlost, jakou se pohybují. To vědcům umožňuje posoudit, jak moc a jak rychle se vesmír rozpíná.

Sytému se již podařilo katalogizovat více než sedm a půl milionu galaxií, a to je teprve na začátku svého výzkumu. Jeho provoz je naplánován do roku 2026 a předpokládá se, že do ukončení průzkumu přidá dalších 27 a půl milionu hvězdných soustav.

Zdroj: Radio Wave, Wired

Související články

Zaručeně zlepší den

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vzácný druh kočky byl objeven na Mount Everestu

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…