Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Největší 3D mapa vesmíru je na světě. Co z ní zjistíme?

Ilustrační foto: Pixabay

Vesmír je údajně nekonečný, jak lze tedy vytvořit jeho mapu? Tahle otázka patrně napadne nejednoho z nás. Obsáhnout celou galaxii sice není možné, ale její značnou část ano. Do toho se pustila mezinárodní skupina výzkumníků z Durhamské univerzity ve Spojeném království. Jejich snažení přineslo ovoce v podobě dosud nejpodrobnější trojrozměrné mapy vesmíru.

Díky speciální součástce z optických vláken se jim podařilo zvětšit zorné pole teleskopu, a ten tak odkrývá další tajemná místa kosmu. Mapu vytvořil systém DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument). V praxi to funguje tak, že pět tisíc robotických motorů umisťuje optická vlákna s přesností menší, než je tloušťka lidského vlasu. To přístroji umožňuje shromažďovat přesné údaje o pěti tisících galaxií najednou.

Po sběru dat z jedné oblasti pak teleskop zamíří na další část noční oblohy a proces se opět opakuje. Takto se vytvořila unikátní mapa. DESI totiž dovede rozdělit světlo galaxií a hvězd do různých barevných pásů. Díky tomu odhaluje jejich chemické složení, vzdálenost a rychlost, jakou se pohybují. To vědcům umožňuje posoudit, jak moc a jak rychle se vesmír rozpíná.

Sytému se již podařilo katalogizovat více než sedm a půl milionu galaxií, a to je teprve na začátku svého výzkumu. Jeho provoz je naplánován do roku 2026 a předpokládá se, že do ukončení průzkumu přidá dalších 27 a půl milionu hvězdných soustav.

Zdroj: Radio Wave, Wired

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Malý robot je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, aby ukázal, že je možné operovat ve vesmíru

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …