Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Největší 3D mapa vesmíru je na světě. Co z ní zjistíme?

Ilustrační foto: Pixabay

Vesmír je údajně nekonečný, jak lze tedy vytvořit jeho mapu? Tahle otázka patrně napadne nejednoho z nás. Obsáhnout celou galaxii sice není možné, ale její značnou část ano. Do toho se pustila mezinárodní skupina výzkumníků z Durhamské univerzity ve Spojeném království. Jejich snažení přineslo ovoce v podobě dosud nejpodrobnější trojrozměrné mapy vesmíru.

Díky speciální součástce z optických vláken se jim podařilo zvětšit zorné pole teleskopu, a ten tak odkrývá další tajemná místa kosmu. Mapu vytvořil systém DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument). V praxi to funguje tak, že pět tisíc robotických motorů umisťuje optická vlákna s přesností menší, než je tloušťka lidského vlasu. To přístroji umožňuje shromažďovat přesné údaje o pěti tisících galaxií najednou.

Po sběru dat z jedné oblasti pak teleskop zamíří na další část noční oblohy a proces se opět opakuje. Takto se vytvořila unikátní mapa. DESI totiž dovede rozdělit světlo galaxií a hvězd do různých barevných pásů. Díky tomu odhaluje jejich chemické složení, vzdálenost a rychlost, jakou se pohybují. To vědcům umožňuje posoudit, jak moc a jak rychle se vesmír rozpíná.

Sytému se již podařilo katalogizovat více než sedm a půl milionu galaxií, a to je teprve na začátku svého výzkumu. Jeho provoz je naplánován do roku 2026 a předpokládá se, že do ukončení průzkumu přidá dalších 27 a půl milionu hvězdných soustav.

Zdroj: Radio Wave, Wired

Související články

Zaručeně zlepší den

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…