Co všechno obsahuje prostor kolem nás? Odpověď na tuto otázku se nyní snaží najít vědci, kteří se rozhodli zmapovat veškerou hmotu ve vesmíru. Vypadá to, že nás čekají zajímavá zjištění, jak informoval deník Earth a odborný časopis Physical Review.
Když vesmír asi před 13 miliardami let vznikl, došlo k vymrštění hmoty ven, přičemž se z ní postupně vytvořily hvězdy, planety a galaxie, které známe dnes. Nyní tým vědců pod vedením Chicagské univerzity pečlivě sestavil dosud nejkomplexnější mapu toho, jak se hmota šíří a je distribuována od Velkého třesku po celém vesmíru. Analýza už odhalila, že hmota nemusí být tak „hrudkovatá“, jak se doposud předpokládalo v současných modelech vesmíru. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby došlo k objasnění této skutečnosti a zjištění jejích důsledků pro naše současné chápání světa, ve kterém žijeme.
K sestavení výše zmíněné mapy výzkumníci zkombinovali data ze dvou různých průzkumů prováděných dalekohledy. Jedním z nich byl The Dark Energy Survey, kdy došlo ke zkoumání oblohy po dobu šesti let z vrcholu hory v Chile. Další výzkum probíhal prostřednictvím dalekohledu South Pole Telescope, jehož cílem je hledat slabé stopy radiace, které stále cestují po obloze od počátku vesmíru. Kombinace těchto dvou metod snižuje riziko, že výsledky budou zkresleny chybou v některé z forem měření.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě
Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…