Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Z čeho se skládá vesmír? Vědci tomu chtějí přijít na kloub

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Co všechno obsahuje prostor kolem nás? Odpověď na tuto otázku se nyní snaží najít vědci, kteří se rozhodli zmapovat veškerou hmotu ve vesmíru. Vypadá to, že nás čekají zajímavá zjištění, jak informoval deník Earth a odborný časopis Physical Review.

Když vesmír asi před 13 miliardami let vznikl, došlo k vymrštění hmoty ven, přičemž se z ní postupně vytvořily hvězdy, planety a galaxie, které známe dnes. Nyní tým vědců pod vedením Chicagské univerzity pečlivě sestavil dosud nejkomplexnější mapu toho, jak se hmota šíří a je distribuována od Velkého třesku po celém vesmíru. Analýza už odhalila, že hmota nemusí být tak „hrudkovatá“, jak se doposud předpokládalo v současných modelech vesmíru. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby došlo k objasnění této skutečnosti a zjištění jejích důsledků pro naše současné chápání světa, ve kterém žijeme.

K sestavení výše zmíněné mapy výzkumníci zkombinovali data ze dvou různých průzkumů prováděných dalekohledy. Jedním z nich byl The Dark Energy Survey, kdy došlo ke zkoumání oblohy po dobu šesti let z vrcholu hory v Chile. Další výzkum probíhal prostřednictvím dalekohledu South Pole Telescope, jehož cílem je hledat slabé stopy radiace, které stále cestují po obloze od počátku vesmíru. Kombinace těchto dvou metod snižuje riziko, že výsledky budou zkresleny chybou v některé z forem měření.

Související články

Zaručeně zlepší den

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…