Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Červí díra ve vesmíru existuje. Čeští vědci učinili přelomový objev

Ilustrační foto: Pixabay

Všichni známe černou díru, ale co díra červí? Znamená to, že jí prolézají červi? Ale kdeže. Červí díra funguje jako tunel do jiné galaxie. Zatím o ní víme pouze teoreticky. Vědci jsou však na stopě důkazu o její existenci.

Červí díru můžeme podle dosavadních zjištění popsat jako stabilizovanou černou díru, kdy zůstane zachované ono průchozí hrdlo mezi dvěma světy. Astrofyzikové ze Slezské univerzity v Opavě o ní získali první indicie. Ředitele Fyzikálního ústavu Zdeňka Stuchlíka zaujala změť čar a křivek, což byly výsledky rentgenového záření zachyceného družicemi, které mělo vycházet z okolí obřích černých děr. Jenže tady selhaly úplně všechny výpočty a předpoklady. Takže bylo nutné zjistit, proč to nefunguje. „Napadlo nás, že jednou z těch cest by mohlo být, že zaměníme předpoklad černé díry předpokladem červí díry. Kupodivu to vyšlo,“ uvedl Stuchlík.

Jedná se teprve o první náznak důkazu, že červí díry opravdu existují a že zkratky prostorem i časem, hvězdné brány, nemusí být jenom fantazií. Tahle informace patrně potěší všechny milovníky sci-fi. Vědci z Fyzikálního ústavu SLU ve výzkumu pokračují. Snaží se zjistit třeba to, jak by vypadaly astrofyzikální jevy na opačné straně červí díry.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Kam za nejlepší pizzou v Evropě?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…