Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Červí díra ve vesmíru existuje. Čeští vědci učinili přelomový objev

Ilustrační foto: Pixabay

Všichni známe černou díru, ale co díra červí? Znamená to, že jí prolézají červi? Ale kdeže. Červí díra funguje jako tunel do jiné galaxie. Zatím o ní víme pouze teoreticky. Vědci jsou však na stopě důkazu o její existenci.

Červí díru můžeme podle dosavadních zjištění popsat jako stabilizovanou černou díru, kdy zůstane zachované ono průchozí hrdlo mezi dvěma světy. Astrofyzikové ze Slezské univerzity v Opavě o ní získali první indicie. Ředitele Fyzikálního ústavu Zdeňka Stuchlíka zaujala změť čar a křivek, což byly výsledky rentgenového záření zachyceného družicemi, které mělo vycházet z okolí obřích černých děr. Jenže tady selhaly úplně všechny výpočty a předpoklady. Takže bylo nutné zjistit, proč to nefunguje. „Napadlo nás, že jednou z těch cest by mohlo být, že zaměníme předpoklad černé díry předpokladem červí díry. Kupodivu to vyšlo,“ uvedl Stuchlík.

Jedná se teprve o první náznak důkazu, že červí díry opravdu existují a že zkratky prostorem i časem, hvězdné brány, nemusí být jenom fantazií. Tahle informace patrně potěší všechny milovníky sci-fi. Vědci z Fyzikálního ústavu SLU ve výzkumu pokračují. Snaží se zjistit třeba to, jak by vypadaly astrofyzikální jevy na opačné straně červí díry.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…