Ke zlomeninám všeho druhu dnes neodmyslitelně patří sádra, léčení těžko přístupných zlomenin je navíc zdlouhavé a komplikované. Tým biomedicínských inženýrů z Univerzity v Connecticutu ve Spojených státech má ale jiný názor. Vyvinul totiž zcela revoluční metodu, která k hojení zlomenin využívá elektrické pole.
A jak celá metoda funguje? Přímo ke zraněné kosti lékař aplikuje speciálně upravený polymer, který po rozvibrování ultrazvukem produkuje elektrické pole pomáhající obnově kostí. „Elektrické pole přitahuje kmenové buňky k okrajům zlomeniny a podporuje jejich přeměnu na buňky kostní,“ vysvětlila pro vědecký magazín Eurek Alert jedna z autorek studie Ritopa Das.
Ultrazvukové zařízení mohou pacienti ovládat sami. Po zahojení zlomeniny se navíc polymer sám rozloží a není proto třeba jej operativně vyjmout. Elektrické pole je simulací přirozeného napětí, které tělo vytváří v místě zranění. Proč napomáhá růstu kostí vědci ale zatím nevědí. Podle autorů studie bude tato znalost potřebná pro zlepšení efektivity technologie a její využití na dalších tkáních, jako jsou například svaly nebo nervy.
Zdroj: EurekAlert
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…