Ke zlomeninám všeho druhu dnes neodmyslitelně patří sádra, léčení těžko přístupných zlomenin je navíc zdlouhavé a komplikované. Tým biomedicínských inženýrů z Univerzity v Connecticutu ve Spojených státech má ale jiný názor. Vyvinul totiž zcela revoluční metodu, která k hojení zlomenin využívá elektrické pole.
A jak celá metoda funguje? Přímo ke zraněné kosti lékař aplikuje speciálně upravený polymer, který po rozvibrování ultrazvukem produkuje elektrické pole pomáhající obnově kostí. „Elektrické pole přitahuje kmenové buňky k okrajům zlomeniny a podporuje jejich přeměnu na buňky kostní,“ vysvětlila pro vědecký magazín Eurek Alert jedna z autorek studie Ritopa Das.
Ultrazvukové zařízení mohou pacienti ovládat sami. Po zahojení zlomeniny se navíc polymer sám rozloží a není proto třeba jej operativně vyjmout. Elektrické pole je simulací přirozeného napětí, které tělo vytváří v místě zranění. Proč napomáhá růstu kostí vědci ale zatím nevědí. Podle autorů studie bude tato znalost potřebná pro zlepšení efektivity technologie a její využití na dalších tkáních, jako jsou například svaly nebo nervy.
Zdroj: EurekAlert
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat
Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…