Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

S úctou k motýlům i životnímu prostředí. Šetrná metoda sčítání můr usnadní výzkum změny klimatu

Ilustrační foto: Pixabay

Ušetří práci výzkumníkům i životy můr. Vědci z dánské Aarhuské Univerzity vyvinuli zařízení, které díky umělé inteligenci dokáže můry nejen samo počítat, ale i určit jejich druh. „Jsme rádi, že tímto zařízením můžeme můry studovat, aniž bychom jim jakkoli ublížili. Pomůže nám to zjistit více o jejich aktivitě, vývoji populace a celkově prostředí, v němž žijí,“ uvedl Toke Thomas Høye, který výzkum vedl.

Doposud vědci při monitorování chytali můry do světelných pastí a pokud chtěli některou z nich více prozkoumat, jed umístěný v pasti ji zabil. Novinka využívá UV světlo, které můry přiláká a poté pomocí kamery rozpozná, o jaký druh se jedná. „Naše nová technologie se snaží velice náročný proces počítání hmyzu automatizovat a nahradit manuální práci. Biologové tak budou schopni provádět mnohem rozsáhlejší studie, než tomu bylo doposud,“ uvedl Kim Bjerge z Aarhuské Univerzity.

Jen v Dánsku žije více než 2400 druhů nočních motýlů. Podle Bjerga proto bylo nejtěžším úkolem vytvořit správný algoritmus, který by všechny druhy rozpoznal a zároveň nepočítal dvakrát stejné jedince, kteří do zařízení vlétnou znovu. Kromě snazší práce a šetrnosti k můrám vědci doufají, že pomocí přístroje hlouběji proniknou do problematiky změn klimatu. Můry jsou totiž jejich důležitým ukazatelem, navíc jsou klíčové pro globální biodiverzitu.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…