Ušetří práci výzkumníkům i životy můr. Vědci z dánské Aarhuské Univerzity vyvinuli zařízení, které díky umělé inteligenci dokáže můry nejen samo počítat, ale i určit jejich druh. „Jsme rádi, že tímto zařízením můžeme můry studovat, aniž bychom jim jakkoli ublížili. Pomůže nám to zjistit více o jejich aktivitě, vývoji populace a celkově prostředí, v němž žijí,“ uvedl Toke Thomas Høye, který výzkum vedl.
Doposud vědci při monitorování chytali můry do světelných pastí a pokud chtěli některou z nich více prozkoumat, jed umístěný v pasti ji zabil. Novinka využívá UV světlo, které můry přiláká a poté pomocí kamery rozpozná, o jaký druh se jedná. „Naše nová technologie se snaží velice náročný proces počítání hmyzu automatizovat a nahradit manuální práci. Biologové tak budou schopni provádět mnohem rozsáhlejší studie, než tomu bylo doposud,“ uvedl Kim Bjerge z Aarhuské Univerzity.
Jen v Dánsku žije více než 2400 druhů nočních motýlů. Podle Bjerga proto bylo nejtěžším úkolem vytvořit správný algoritmus, který by všechny druhy rozpoznal a zároveň nepočítal dvakrát stejné jedince, kteří do zařízení vlétnou znovu. Kromě snazší práce a šetrnosti k můrám vědci doufají, že pomocí přístroje hlouběji proniknou do problematiky změn klimatu. Můry jsou totiž jejich důležitým ukazatelem, navíc jsou klíčové pro globální biodiverzitu.
Zdroj: Ekolist
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem
Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…