Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

S úctou k motýlům i životnímu prostředí. Šetrná metoda sčítání můr usnadní výzkum změny klimatu

Ilustrační foto: Pixabay

Ušetří práci výzkumníkům i životy můr. Vědci z dánské Aarhuské Univerzity vyvinuli zařízení, které díky umělé inteligenci dokáže můry nejen samo počítat, ale i určit jejich druh. „Jsme rádi, že tímto zařízením můžeme můry studovat, aniž bychom jim jakkoli ublížili. Pomůže nám to zjistit více o jejich aktivitě, vývoji populace a celkově prostředí, v němž žijí,“ uvedl Toke Thomas Høye, který výzkum vedl.

Doposud vědci při monitorování chytali můry do světelných pastí a pokud chtěli některou z nich více prozkoumat, jed umístěný v pasti ji zabil. Novinka využívá UV světlo, které můry přiláká a poté pomocí kamery rozpozná, o jaký druh se jedná. „Naše nová technologie se snaží velice náročný proces počítání hmyzu automatizovat a nahradit manuální práci. Biologové tak budou schopni provádět mnohem rozsáhlejší studie, než tomu bylo doposud,“ uvedl Kim Bjerge z Aarhuské Univerzity.

Jen v Dánsku žije více než 2400 druhů nočních motýlů. Podle Bjerga proto bylo nejtěžším úkolem vytvořit správný algoritmus, který by všechny druhy rozpoznal a zároveň nepočítal dvakrát stejné jedince, kteří do zařízení vlétnou znovu. Kromě snazší práce a šetrnosti k můrám vědci doufají, že pomocí přístroje hlouběji proniknou do problematiky změn klimatu. Můry jsou totiž jejich důležitým ukazatelem, navíc jsou klíčové pro globální biodiverzitu.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…