Dešťovou vodu zachytává většina domácností, zjistili odborníci prostřednictvím výzkumu. Hlavním důvodem je finanční úspora, téměř třetina domácností přistupuje k tomuto řešení i kvůli ekologii, informovaly České noviny.
Jak české domácnosti shromažďují dešťovou vodu, zkoumá Fakulta sociálně ekonomická Univerzity Jana Evangelisty Purkyně společně s týmem Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku (IEEP) ve spolupráci s agenturou STEM od roku 2017. Ve třech průzkumech provedených během šest let se výzkumný tým dotazoval domácností nejen na to, jak dešťovou vodu využívají, ale i na důvody, které je k tomu vedou. „Dešťovou vodu se různými způsoby a v různé intenzitě snaží zachytávat zhruba 90 procent domácností žijících v rodinných domech a vilách, což je opět mírný nárůst v porovnání s rokem 2020. Možnost zachytávat dešťovou vodu do sudů či nadzemních nádrží aktuálně využívají tři čtvrtiny domácností,“ řekla Lenka Slavíková z Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.
V porovnání s předchozími lety se zvýšil počet domácností, které zachytávají vodu do podzemních nádrží, téměř na dvojnásobek. Na zachytávání dešťové vody mohou lidé získat i dotaci ministerstva životního prostředí v programu Dešťovka – od září mohou získat dotaci na podobné projekty v nové etapě Nové zelené úsporám.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…