Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hormon lásky oxytocin dokáže divy. Co vše v těle ovlivňuje?

Zdroj: Freepik.com

Jedním z nejznámějších hormonů v našem těle je oxytocin, kterému se pro jeho účinky přezdívá hormon lásky. Dalo by se jeho pozitivní působení využít například pro léčbu depresí či úzkostí? O výhodách a rizicích oxytocinu a nejnovějších studiích informoval magazín 100+1.

Jaká je funkce oxytocinu? Z učebnic biologie víme, že reguluje krevní tlak, podílí se na činnosti ledvin a vyplavuje se při orgasmu. U žen vyvolává kontrakce při porodu a je důležitý pro uvolňování mateřského mléka. Výzkumy na zvířatech ale ukázaly, že toho umí mnohem víc. Například ovce díky němu rozpoznají čichem svá mláďata. U hrabošů pak oxytocin spolu s hormonem vazopresinem stojí za tím, že tito hlodavci žijí často celý život v monogamních párech. Oxytocin se tak proslavil jako hormon, který podporuje city vůči druhým, schopnost žít v párech a vytvářet sociální vazby.

Podobně jako u zvířat funguje oxytocin i u lidí. Produkce oxytocinu u žen posiluje mateřské chování a kontakt s dítětem. U zamilovaných zase zvyšuje vzájemnou přitažlivost a tlumí zájem o jiné atraktivní protějšky. Během pokusů s aplikací tohoto hormonu formou nosního spreje se ukázalo, že oxytocin umí zmírnit úzkostné stavy, zlepšuje empatii a podporuje chuť pomáhat ostatním. Nabízí se tedy otázka, zda by šlo tohoto vlivu oxytocinu využívat záměrně. 

Americký neuroendokrinolog Robert Sapolsky ale poukázal na to, že působení hormonu funguje u každého jinak. Jeho efekt může být dokonce i protikladný a může vyvolávat negativní emoce vůči lidem, kteří žijí mimo naši sociální bublinu. Některé nové studie také zpochybňují pozitivní účinky oxytocinu na chování zvířat. Jeho výzkumy ale nadále pokračují. Existuje totiž možnost, že oxytocin takto funguje ve spojení s dalšími hormony. Pokud by se tato varianta potvrdila, mohlo by se podáním umělé kombinace využívat například při léčbě úzkostí a depresí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Napoleon opět ožívá. A nejen v kinech – jeho klobouk získal nový majitel

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…