Setřít, zanalyzovat a přesný výsledek je na světě. Možnost diagnostikovat Parkinsonovu chorobu z látek na povrchu kůže odhalila nová studie britských vědců. Výzkumníci z Univerzity v Manchesteru proto navrhli revoluční metodu kožních stěrů, které nemoc detekují s přesností 85 procent.
„Nejen, že je test rychlý, jednoduchý a bezbolestný, ale měl by být i extrémně nízkonákladový, protože využívá již existující, široce dostupnou technologii,“ uvedla Perdita Barran, hlavní autorka výzkumu zveřejněného v časopise Nature Communications. Metoda je vhodná k diagnostice nemoci, ale i ke sledování jejího vývoje. Vychází z výsledků studie, podle které lidé s Parkinsonovou nemocí vylučují více kožního mazu než zdraví jedinci. Pomocí stěru je pak možné změřit hladiny deseti různých látek, které jsou specifické právě pro pacienty s tímto onemocněním nervového systému.
Dosud využívané metody měří ztrátu buněk produkujících dopamin a fyzické symptomy, jako je třes, zpomalení pohybů či problémy s rovnováhou. Tyto příznaky jsou však charakteristické i pro řadu dalších onemocnění, a tak je dosavadní diagnostika Parkinsonovy choroby často velmi nepřesná.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem
Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…