Vypadá to, že zvířatům se blýská na lepší časy, za což může i rozvoj umělé inteligence. Ta by mohla pomocí data setu všech existujících výsledků testování dopředu určit toxické látky a předejít tak testování na zvířatech, informoval server Radio Wave.
Na trh přichází každý rok víc než 1 000 nových chemických látek a sloučenin, které je potřeba otestovat, aby lidem neuškodily. Nyní jsou k tomu často používána zvířata, což řada jejich ochránců považuje za neetické. Lidé, kteří chtějí mít jistotu, že zboží nebo léky, které používají, nebylo na zvířatech testováno, musí u výrobků hledat konkrétní ikonku, která toto deklaruje. Do budoucna by přitom mohlo dojít k výraznějšímu omezení testování na zvířatech. Podle profesora toxikologie na Johns Hopkins University v USA Thomase Hartunga by vyškolené systémy umělé inteligence mohly být schopny určit toxicitu nové chemické látky bez nutného testování.
Jedním z projektů umělé inteligence, který se snaží nahradit budoucí testování na zvířatech, je AnimalGAN. Cílem softwaru, který vyvinul americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, je přesně určit, jak by krysy reagovaly na danou chemickou látku. Umělá inteligence byla vyškolena na základě údajů od 6 442 skutečných potkanů v 1 317 scénářích ošetření. Podobně pracuje mezinárodní projekt s názvem Virtual Second Species. Vytvořil virtuálního psa s umělou inteligencí, který je trénován na základě údajů z historických výsledků testů na psech.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?
Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…