Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rozpozná UFO a učí auta sama řídit. Český výzkumník přišel s unikátním algoritmem

Ilustrační foto: Depositphotos

Z jednoho rozmazaného obrázku dokáže zrekonstruovat původní objekt, autonomní vozidla zase učí reagovat na náhlá nebezpečí. Algoritmus, který vyvinul Denys Rozumnyi z Českého vysokého učení technického (ČVUT), nyní našel využití také při detekci objektu, který někteří považovali za UFO.

Když Rozumnyi svůj výzkum na ČVUT začínal, nejprve se zabýval detekcí rychle se pohybujících objektů. Následně přidal výpočet trajektorie, a nakonec i rekonstrukci, tedy doostření rozmazaného objektu. „Hlavní využití, na která jsme při vývoji metody DeFMO mysleli, jsou v dopravě nebo sportu. Cílem je naučit autonomní vozidla reagovat na náhlá nebezpečí nebo třeba odhalit rychlost podání či rotaci míčku v tenise nebo ve fotbale,” popsal absolvent ČVUT.

Nyní našla Rozumnyiho metoda další překvapivé uplatnění – odborníci ji využili k vyvrácení hypotézy o UFO, které se údajně přehnalo nad americkým Utahem v roce 2016. Ve skutečnosti se totiž jednalo o ptáka, raroha velkého, který nad místem proletěl.

Metoda funguje na bázi strojového učení, kdy je ostrý obrázek nejprve synteticky rozmazán a poté algoritmem zrekonstruován tak, aby se rozmazání odstranilo. Jakmile se algoritmus tento úkon dostatečně dobře naučí, je schopný rozmazané obrázky velmi přesně doostřit i v reálném čase, k čemuž mu navíc stačí pouze jeden snímek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vyschlá řeka odkryla vzácnou fosilii největší velké kočky na kontinentu

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…