Z jednoho rozmazaného obrázku dokáže zrekonstruovat původní objekt, autonomní vozidla zase učí reagovat na náhlá nebezpečí. Algoritmus, který vyvinul Denys Rozumnyi z Českého vysokého učení technického (ČVUT), nyní našel využití také při detekci objektu, který někteří považovali za UFO.
Když Rozumnyi svůj výzkum na ČVUT začínal, nejprve se zabýval detekcí rychle se pohybujících objektů. Následně přidal výpočet trajektorie, a nakonec i rekonstrukci, tedy doostření rozmazaného objektu. „Hlavní využití, na která jsme při vývoji metody DeFMO mysleli, jsou v dopravě nebo sportu. Cílem je naučit autonomní vozidla reagovat na náhlá nebezpečí nebo třeba odhalit rychlost podání či rotaci míčku v tenise nebo ve fotbale,” popsal absolvent ČVUT.
Nyní našla Rozumnyiho metoda další překvapivé uplatnění – odborníci ji využili k vyvrácení hypotézy o UFO, které se údajně přehnalo nad americkým Utahem v roce 2016. Ve skutečnosti se totiž jednalo o ptáka, raroha velkého, který nad místem proletěl.
Metoda funguje na bázi strojového učení, kdy je ostrý obrázek nejprve synteticky rozmazán a poté algoritmem zrekonstruován tak, aby se rozmazání odstranilo. Jakmile se algoritmus tento úkon dostatečně dobře naučí, je schopný rozmazané obrázky velmi přesně doostřit i v reálném čase, k čemuž mu navíc stačí pouze jeden snímek.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…