Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rozmanitost české přírody si hýčkáme. Záchrana syslů a sýčků má od ministerstva zelenou

Zdroj fotografie: zachranneprogramy.cz

Člověk míní a krajina se mění. Ochranáři však dělají maximum, aby česká příroda zůstala domovem nejen lidem, ale i živočišným a rostlinným druhům v co největším možném počtu. Nově se oficiálních záchranných programů dočkali další dva živočichové.

Ministerstvo životního prostředí České republiky v srpnu schválilo dva nové záchranné programy, které mají zabezpečit, aby živočichové ohrožení vyhynutím z naší krajiny úplně nevymizeli. Štěstěna se tentokrát usmála na sýčka obecného žijícího poblíž lidských sídel a původně stepního hlodavce sysla obecného.

Sysel obecný. Zdroj fotografie: zachranneprogramy.cz

Záchranných programů pro vzácné druhy rostlin a živočichů máme nyní již deset a připravují se další. Spočívají často v podpoře šetrného hospodaření, aby měly ohrožené druhy alespoň někde vhodné podmínky k životu. Zároveň ale nepomáhají jen těm druhům, pro které se připravují – například pravidelné kosení není důležité jen pro sysly, ale i pro hmyz,“ vysvětlil Richard Brabec, ministr životního prostředí. Na realizaci a koordinaci záchranných programů přitom ministerstvo spolupracuje s Agenturou ochrany přírody a krajiny a dalšími odbornými institucemi.

Sýček obecný. Zdroj fotografie: zachranneprogramy.cz

Početnost u nás žijících sýčků se má podle odhadů a plánů zvýšit na alespoň tisíc párů ze současných sto až sto třiceti. Pomoci tomu má například propojení stávajících ostrůvků výskytu sýčků, a to nabídkou míst k hnízdění, případně vypouštění těchto sov do připraveného a vhodného prostředí. Pro záchranu syslů je pak klíčové zajištění přívětivého hospodaření na místech, kde tento hlodavec žije. Důležitou roli hrají také umělé odchovy, které byly založeny v několika zoologických zahradách a záchranných stanicích po celé republice. Zvířata jsou z těchto odchovů pravidelně vypouštěna do přírody, aby založila nové kolonie či posílila ty stávající.

Související články

Zaručeně zlepší den

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…