Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rozmanitost české přírody si hýčkáme. Záchrana syslů a sýčků má od ministerstva zelenou

Zdroj fotografie: zachranneprogramy.cz

Člověk míní a krajina se mění. Ochranáři však dělají maximum, aby česká příroda zůstala domovem nejen lidem, ale i živočišným a rostlinným druhům v co největším možném počtu. Nově se oficiálních záchranných programů dočkali další dva živočichové.

Ministerstvo životního prostředí České republiky v srpnu schválilo dva nové záchranné programy, které mají zabezpečit, aby živočichové ohrožení vyhynutím z naší krajiny úplně nevymizeli. Štěstěna se tentokrát usmála na sýčka obecného žijícího poblíž lidských sídel a původně stepního hlodavce sysla obecného.

Sysel obecný. Zdroj fotografie: zachranneprogramy.cz

Záchranných programů pro vzácné druhy rostlin a živočichů máme nyní již deset a připravují se další. Spočívají často v podpoře šetrného hospodaření, aby měly ohrožené druhy alespoň někde vhodné podmínky k životu. Zároveň ale nepomáhají jen těm druhům, pro které se připravují – například pravidelné kosení není důležité jen pro sysly, ale i pro hmyz,“ vysvětlil Richard Brabec, ministr životního prostředí. Na realizaci a koordinaci záchranných programů přitom ministerstvo spolupracuje s Agenturou ochrany přírody a krajiny a dalšími odbornými institucemi.

Sýček obecný. Zdroj fotografie: zachranneprogramy.cz

Početnost u nás žijících sýčků se má podle odhadů a plánů zvýšit na alespoň tisíc párů ze současných sto až sto třiceti. Pomoci tomu má například propojení stávajících ostrůvků výskytu sýčků, a to nabídkou míst k hnízdění, případně vypouštění těchto sov do připraveného a vhodného prostředí. Pro záchranu syslů je pak klíčové zajištění přívětivého hospodaření na místech, kde tento hlodavec žije. Důležitou roli hrají také umělé odchovy, které byly založeny v několika zoologických zahradách a záchranných stanicích po celé republice. Zvířata jsou z těchto odchovů pravidelně vypouštěna do přírody, aby založila nové kolonie či posílila ty stávající.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.