Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rozmanitost české přírody si hýčkáme. Záchrana syslů a sýčků má od ministerstva zelenou

Zdroj fotografie: zachranneprogramy.cz

Člověk míní a krajina se mění. Ochranáři však dělají maximum, aby česká příroda zůstala domovem nejen lidem, ale i živočišným a rostlinným druhům v co největším možném počtu. Nově se oficiálních záchranných programů dočkali další dva živočichové.

Ministerstvo životního prostředí České republiky v srpnu schválilo dva nové záchranné programy, které mají zabezpečit, aby živočichové ohrožení vyhynutím z naší krajiny úplně nevymizeli. Štěstěna se tentokrát usmála na sýčka obecného žijícího poblíž lidských sídel a původně stepního hlodavce sysla obecného.

Sysel obecný. Zdroj fotografie: zachranneprogramy.cz

Záchranných programů pro vzácné druhy rostlin a živočichů máme nyní již deset a připravují se další. Spočívají často v podpoře šetrného hospodaření, aby měly ohrožené druhy alespoň někde vhodné podmínky k životu. Zároveň ale nepomáhají jen těm druhům, pro které se připravují – například pravidelné kosení není důležité jen pro sysly, ale i pro hmyz,“ vysvětlil Richard Brabec, ministr životního prostředí. Na realizaci a koordinaci záchranných programů přitom ministerstvo spolupracuje s Agenturou ochrany přírody a krajiny a dalšími odbornými institucemi.

Sýček obecný. Zdroj fotografie: zachranneprogramy.cz

Početnost u nás žijících sýčků se má podle odhadů a plánů zvýšit na alespoň tisíc párů ze současných sto až sto třiceti. Pomoci tomu má například propojení stávajících ostrůvků výskytu sýčků, a to nabídkou míst k hnízdění, případně vypouštění těchto sov do připraveného a vhodného prostředí. Pro záchranu syslů je pak klíčové zajištění přívětivého hospodaření na místech, kde tento hlodavec žije. Důležitou roli hrají také umělé odchovy, které byly založeny v několika zoologických zahradách a záchranných stanicích po celé republice. Zvířata jsou z těchto odchovů pravidelně vypouštěna do přírody, aby založila nové kolonie či posílila ty stávající.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…