Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rozmanitost české přírody si hýčkáme. Záchrana syslů a sýčků má od ministerstva zelenou

Zdroj fotografie: zachranneprogramy.cz

Člověk míní a krajina se mění. Ochranáři však dělají maximum, aby česká příroda zůstala domovem nejen lidem, ale i živočišným a rostlinným druhům v co největším možném počtu. Nově se oficiálních záchranných programů dočkali další dva živočichové.

Ministerstvo životního prostředí České republiky v srpnu schválilo dva nové záchranné programy, které mají zabezpečit, aby živočichové ohrožení vyhynutím z naší krajiny úplně nevymizeli. Štěstěna se tentokrát usmála na sýčka obecného žijícího poblíž lidských sídel a původně stepního hlodavce sysla obecného.

Sysel obecný. Zdroj fotografie: zachranneprogramy.cz

Záchranných programů pro vzácné druhy rostlin a živočichů máme nyní již deset a připravují se další. Spočívají často v podpoře šetrného hospodaření, aby měly ohrožené druhy alespoň někde vhodné podmínky k životu. Zároveň ale nepomáhají jen těm druhům, pro které se připravují – například pravidelné kosení není důležité jen pro sysly, ale i pro hmyz,“ vysvětlil Richard Brabec, ministr životního prostředí. Na realizaci a koordinaci záchranných programů přitom ministerstvo spolupracuje s Agenturou ochrany přírody a krajiny a dalšími odbornými institucemi.

Sýček obecný. Zdroj fotografie: zachranneprogramy.cz

Početnost u nás žijících sýčků se má podle odhadů a plánů zvýšit na alespoň tisíc párů ze současných sto až sto třiceti. Pomoci tomu má například propojení stávajících ostrůvků výskytu sýčků, a to nabídkou míst k hnízdění, případně vypouštění těchto sov do připraveného a vhodného prostředí. Pro záchranu syslů je pak klíčové zajištění přívětivého hospodaření na místech, kde tento hlodavec žije. Důležitou roli hrají také umělé odchovy, které byly založeny v několika zoologických zahradách a záchranných stanicích po celé republice. Zvířata jsou z těchto odchovů pravidelně vypouštěna do přírody, aby založila nové kolonie či posílila ty stávající.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.