Připadá vám představa, že budete svým pokojovkám přehrávat hudbu, šílená? Nemusí. Vědci totiž zjistili, že hudba může pomoci rostlinám lépe růst a tedy produkovat více potravy, informoval server Earth.
Podle výzkumníků z Číny, kteří za výzkumem stojí, by jejich zjištění mohla být přelomová pro zemědělství. Ve studii prokázali, že rostlinám, které „poslouchají“ hudbu, roste o působivých 10 procent více listů, přijímají více slunečního světla a produkují více potravy, než těm, které nebyly muzice vystaveny. Tento převratný koncept odborníci nazývají „akustické zemědělství“.
Pro experiment nechávali vědci hrát rostlinám uklidňující zvuk Bandriho skladby The Purple Butterfly. Rostliny byly vystaveny jemné hudbě po dobu pěti hodin během sedmi po sobě jdoucích dnů. Výzkumníci také udržovali hladinu zvuku v rozmezí 60–70 decibelů, což odpovídá hlasitosti typické konverzace. Následující analýza potvrdila pozitivní vliv hudby na rostliny. Dalším předmětem zkoumání bude, jak a proč k tomu došlo. Akustické farmaření by však podle odborníků mohlo vést k revoluci v zemědělství.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…