Připadá vám představa, že budete svým pokojovkám přehrávat hudbu, šílená? Nemusí. Vědci totiž zjistili, že hudba může pomoci rostlinám lépe růst a tedy produkovat více potravy, informoval server Earth.
Podle výzkumníků z Číny, kteří za výzkumem stojí, by jejich zjištění mohla být přelomová pro zemědělství. Ve studii prokázali, že rostlinám, které „poslouchají“ hudbu, roste o působivých 10 procent více listů, přijímají více slunečního světla a produkují více potravy, než těm, které nebyly muzice vystaveny. Tento převratný koncept odborníci nazývají „akustické zemědělství“.
Pro experiment nechávali vědci hrát rostlinám uklidňující zvuk Bandriho skladby The Purple Butterfly. Rostliny byly vystaveny jemné hudbě po dobu pěti hodin během sedmi po sobě jdoucích dnů. Výzkumníci také udržovali hladinu zvuku v rozmezí 60–70 decibelů, což odpovídá hlasitosti typické konverzace. Následující analýza potvrdila pozitivní vliv hudby na rostliny. Dalším předmětem zkoumání bude, jak a proč k tomu došlo. Akustické farmaření by však podle odborníků mohlo vést k revoluci v zemědělství.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Dějiny lidstva z pohledu žen v poutavé knize Femina Sapiens
Krásně barevná, a hlavně naučná kniha vytvořená pro mladé dívky. Zajímavé obrázky z historie…