Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští farmáři se starají zodpovědně o naši krajinu. Obdrželi za to ocenění

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Ohleduplně k přírodě, ale i lidem. Není nad kvalitní lokální potraviny pěstované s ohledem na životní prostředí. Zodpovědné hospodaření ocenil program Pestrá krajina za rok 2022. Ocenění v jeho rámci získaly čtyři farmy, uvedl server Ekolist.

Cenu získávají zemědělci za šetrné hospodaření v krajině a pozitivní vliv na životní prostředí. Cílem programu Pestrá krajina je vytvořit funkční model zemědělství jako organismu, který se sám obnovuje a má vazby na lokální zpracovatele. Tentokrát komise v čele s farmářem Danielem Pitkem udělila vedle čtyř zlatých medailí rovněž jednu stříbrnou. Zlatou medaili získal statek Kollertových z Náchodska v obci Suchý důl, farma Michlovka z Šumavy, farma Petra Křižánka z Těšínska a hospodářství Petra Horčíka z Litoměřicka. Stříbrnou medaili obdržel podnik Farma Křížov z Benešovska. Jedná se o vzory v hospodaření. „Letošní oceněné farmy jsou originální, každá mne jako hodnotitele i jako kolegu sedláka něčím zaujala a všechny naplňují ta nejpřísnější kritéria hospodaření s půdou a krajinou,“ uvedl farmář Daniel Pitka, který byl členem komise.

Farmáři pěstují nejen plodiny, ale mnohdy chovají i dobytek. Třeba na farmě Michlovka chovají v nadmořské výšce 900 metrů ovce a hospodaří ekologicky. Farmáři v obci Suchý důl zase hospodaří už od roku 1775.  Chovají mléčný skot a pěstují obiloviny a pícniny pouze s použitím statkových hnojiv. Zajímavostí je statek Farma Křížov, který si vysloužil stříbrnou medaili. Manželé Vondrákovi začali farmu budovat před pěti lety, kdy koupili osm hektarů půdy. Na pěti hektarech mají sady černého bezu, který suší a vyrábí z něj šťávu nebo mošt. Na třech hektarech také pasou ovce. Na jedné z luk navíc vybudovali tři mokřady.

Zdroj: Ekolist, Asociace soukromého zemědělství

Související články

Zaručeně zlepší den

U Kostariky byl objeven nový hlubinný červ

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…