Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští farmáři se starají zodpovědně o naši krajinu. Obdrželi za to ocenění

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pexels

Ohleduplně k přírodě, ale i lidem. Není nad kvalitní lokální potraviny pěstované s ohledem na životní prostředí. Zodpovědné hospodaření ocenil program Pestrá krajina za rok 2022. Ocenění v jeho rámci získaly čtyři farmy, uvedl server Ekolist.

Cenu získávají zemědělci za šetrné hospodaření v krajině a pozitivní vliv na životní prostředí. Cílem programu Pestrá krajina je vytvořit funkční model zemědělství jako organismu, který se sám obnovuje a má vazby na lokální zpracovatele. Tentokrát komise v čele s farmářem Danielem Pitkem udělila vedle čtyř zlatých medailí rovněž jednu stříbrnou. Zlatou medaili získal statek Kollertových z Náchodska v obci Suchý důl, farma Michlovka z Šumavy, farma Petra Křižánka z Těšínska a hospodářství Petra Horčíka z Litoměřicka. Stříbrnou medaili obdržel podnik Farma Křížov z Benešovska. Jedná se o vzory v hospodaření. „Letošní oceněné farmy jsou originální, každá mne jako hodnotitele i jako kolegu sedláka něčím zaujala a všechny naplňují ta nejpřísnější kritéria hospodaření s půdou a krajinou,“ uvedl farmář Daniel Pitka, který byl členem komise.

Farmáři pěstují nejen plodiny, ale mnohdy chovají i dobytek. Třeba na farmě Michlovka chovají v nadmořské výšce 900 metrů ovce a hospodaří ekologicky. Farmáři v obci Suchý důl zase hospodaří už od roku 1775.  Chovají mléčný skot a pěstují obiloviny a pícniny pouze s použitím statkových hnojiv. Zajímavostí je statek Farma Křížov, který si vysloužil stříbrnou medaili. Manželé Vondrákovi začali farmu budovat před pěti lety, kdy koupili osm hektarů půdy. Na pěti hektarech mají sady černého bezu, který suší a vyrábí z něj šťávu nebo mošt. Na třech hektarech také pasou ovce. Na jedné z luk navíc vybudovali tři mokřady.

Zdroj: Ekolist, Asociace soukromého zemědělství

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Život na Zemi může mít mimozemský původ

Ve Španělsku se dočkají zaslouženého volna při menstruaci

Švýcarsko má nový světový rekord – nejdelší osobní vlak

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…