Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Náš hudební vkus odhaluje naši povahu, říkají vědci z Cambridge

Extroverti upřednostňují rytmickou hudbu. Ilustrační foto: Pixabay

Řekni mi, co posloucháš, a já ti řeknu, jaký jsi. To ve zkratce řeší výzkum vedený vědci z Univerzity v Cambridgi a izraelské Bar-Ilanovy univerzity, kteří vyzpovídali více než 350 000 lidí z 50 různých zemí.

Vědci po subjektech chtěli, aby jim seřadili své hudební preference napříč 23 hudebními žánry, k tomu také vyplnili osobnostní test. Ukázalo se, že milovníci stejného hudebního stylu sdílejí společné charakterové rysy bez ohledu na národnost.

Odhalili tak, že extroverti upřednostňují rytmickou hudbu, jako je elektro, tanec, rap nebo latina. Lidé, kteří jsou společenští a svědomití, oceňují jemné, akustické melodie folku a romantických rockových balad více než ostatní. Fanoušci jazzu, vážné hudby nebo klasického rocku jsou obecně zvídaví a velmi otevření.

Jak jste na tom vy? Líbí se vám třeba Shivers od Eda Sheerana? Patříte mezi extrovertní osobnosti, ať už žijete ve Francii, Spojených státech, Číně nebo Africe. Na druhou stranu, pokud máte rádi What’s Going On od Marvina Gaye, jste podle výzkumníků svědomitý člověk respektující pravidla, bez ohledu na váš věk, sociální úroveň nebo jazyk, kterým mluvíte.

A k čemu by se takové poznatky daly využít? Mohli byste si tak zlepšit náladu a vytvořit větší pohodu jen poslechem speciálního hudebního seznamu na míru.

Zdroj: Peps news

Související články

Zaručeně zlepší den

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Střevní bakterie mohou pozitivně ovlivňovat motivaci ke cvičení

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Tento roztomilý robotický mazlíček vás zahřeje u srdce a ochrání váš domov

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …