Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Spotřeba pesticidů v Česku klesá. Pomáhají zákony i počasí

Ilustrační foto: Pixabay

Zákaz některých chemických látek, ale také příznivé podzimní počasí stojí za dalším snížením množství použitých chemických přípravků na ochranu rostlin. Za loňský rok se jich podle ministerstva zemědělství spotřebovalo 11,05 milionu kilogramů, což je o 4,3 procenta méně než v roce předešlém.

Herbicidy proti plevelu a invazivním rostlinám, fungicidy proti plísním a houbám či desikanty k vysoušení – druhů chemických postřiků je celá řada. Jejich množství se ale daří dlouhodobě snižovat. Přispívá k tomu nejen zvyšující se počet zakázaných látek, ale také počasí, které bylo pro zemědělce v minulých letech příznivé. „Průběh jara 2020 byl suchý a nepřispíval k rozvoji houbových patogenů obecně všech plodin, s čímž byla následně spojená i nižší úroveň fungicidní ochrany. Suchá jara v posledních letech umožňují zemědělcům některá z prvních fungicidních ošetření vynechat a směřovat hlavní ochranu proti listovým skvrnitostem až na květen či červen,“ uvedlo ve své výroční zprávě Ministerstvo zemědělství ČR.

Chemické postřiky zvládáme eliminovat dlouhodobě. Podle zprávy evropského statistického úřadu Eurostat z roku 2020 je Česko hned po Portugalsku a Irsku třetí nejúspěšnější zemí Evropské unie z hlediska klesajícího objemu prodaných pesticidů. Mezi lety 2011 a 2018 se v tuzemsku podařilo snížit prodej prostředků proti škůdcům o 27 procent.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Nejlepším měřítkem kvality spánku je to, jak se cítíte. Ne hodinky

K posílení zdraví stačí méně než 5 tisíc kroků denně, tvrdí vědci

Potlačení bolesti bez chemie. Olej z máty peprné ji dovede tlumit, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…