Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Robot z žabích buněk pomůže čistit vodu nebo léčit. O co jde?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Takzvaní Xenoboti z žabích buněk jsou na poli vědy novinkou. Přináší přitom nevídané možnosti jak pro přírodu, tak člověka. V tomto článku se jim podíváme na zoubek.

 Organického robota s názvem Xenobot vytvořili vědci z několika amerických univerzit – Vermontské, Tufsovy a Harvardu. Robot je složený z kožních buněk získaných z vajíček africké žáby, konkrétně drápatky vodní. Mimo to je ještě zkombinovaný se srdeční svalovou tkání z žabího embrya. Buňky přitom nejsou nijak geneticky upravené.

Vědci Xenobota poprvé uvedli na veřejnost před necelými dvěma lety. Jedná se o výsledek biologických postupů a práce počítačových algoritmů, které ho navrhly. Miniaturní biologický stroj je schopný samostatného pohybu i sebeopravování a může plnit jednoduché úkoly, jako je přesun částic z místa na místo. Po několika týdnech se samovolně rozpadne. Zcela novou informací je, že se umí sám replikovat a může po sobě tedy zanechat další Xenoboty.

Tvůrci robotů věří, že by jejich výtvory mohly jednou najít lékařské využití uvnitř těla a nejen to. „V mnohem bližší budoucnosti to budou pravděpodobně podvodní aplikace. Jsou to koneckonců žabí buňky, které jsou ve sladké vodě naprosto spokojené. Lze si představit, že by kontrolovaly kořenové systémy ve vertikálních farmách nebo hydroponických rostlinách, snižovaly náklady na výrobu sladké vody v odsolovacích zařízeních, nebo pomáhaly s čištěním odpadních vod v kanalizaci. Cokoli pod vodou. Xenoboti mohou být užiteční už v nepříliš vzdálené budoucnosti,“ uvedl Josh Bongard. Uvažuje se také nad jejich využitím v případě odstraňování mikroplastů z vody.

Zdroj: iRozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…