Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Robot z žabích buněk pomůže čistit vodu nebo léčit. O co jde?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Takzvaní Xenoboti z žabích buněk jsou na poli vědy novinkou. Přináší přitom nevídané možnosti jak pro přírodu, tak člověka. V tomto článku se jim podíváme na zoubek.

 Organického robota s názvem Xenobot vytvořili vědci z několika amerických univerzit – Vermontské, Tufsovy a Harvardu. Robot je složený z kožních buněk získaných z vajíček africké žáby, konkrétně drápatky vodní. Mimo to je ještě zkombinovaný se srdeční svalovou tkání z žabího embrya. Buňky přitom nejsou nijak geneticky upravené.

Vědci Xenobota poprvé uvedli na veřejnost před necelými dvěma lety. Jedná se o výsledek biologických postupů a práce počítačových algoritmů, které ho navrhly. Miniaturní biologický stroj je schopný samostatného pohybu i sebeopravování a může plnit jednoduché úkoly, jako je přesun částic z místa na místo. Po několika týdnech se samovolně rozpadne. Zcela novou informací je, že se umí sám replikovat a může po sobě tedy zanechat další Xenoboty.

Tvůrci robotů věří, že by jejich výtvory mohly jednou najít lékařské využití uvnitř těla a nejen to. „V mnohem bližší budoucnosti to budou pravděpodobně podvodní aplikace. Jsou to koneckonců žabí buňky, které jsou ve sladké vodě naprosto spokojené. Lze si představit, že by kontrolovaly kořenové systémy ve vertikálních farmách nebo hydroponických rostlinách, snižovaly náklady na výrobu sladké vody v odsolovacích zařízeních, nebo pomáhaly s čištěním odpadních vod v kanalizaci. Cokoli pod vodou. Xenoboti mohou být užiteční už v nepříliš vzdálené budoucnosti,“ uvedl Josh Bongard. Uvažuje se také nad jejich využitím v případě odstraňování mikroplastů z vody.

Zdroj: iRozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…