Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak šetřit vodou: 11 neobvyklých způsobů, jak chránit náš nejcennější zdroj

7 minut radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Evropa má téměř za sebou léto patřící mezi nejsušší, jaké kdy zažila, a zásoby v nádržích klesají na rekordní minimum. Jak reagují státy EU? Byly vyzvány, aby znovu používali odpadní vodu – recyklace je klíčová, pokud se máme přizpůsobit měnícímu se klimatu, píše Euro News.

Na celém kontinentu se po lidech žádá, aby v každé oblasti svého života spotřebovávali méně vody, zejména v letním období. Ale nejen v období sucha bychom měli sledovat, kolik toho spotřebujeme.
Proč bychom měli neustále šetřit vodou? Voda je vzácný zdroj a přemýšlení o tom, kolik spotřebujeme, by nemělo být vyhrazeno pro období extrémního nedostatku.

Snížení spotřeby vody také šetří energii. Většina z nás nepřemýšlí o energii používané k úpravě a čerpání vody do našich domovů, ale vodárenské společnosti jsou jedním z největších spotřebitelů energie.

Vzhledem k tomu, že klimatická a vodní krize spolu souvisí více, než by se mohlo na první pohled zdát, nedostatek pitné vody se pravděpodobně jen zhorší, pokud bude globální oteplování pokračovat. Extrémní počasí ztěžuje předvídatelnost zásob a sucha jsou stále častější.

Co tedy můžete udělat, abyste snížili množství spotřebované vody? Přinášíme vám 11 neobvyklých tipů na úsporu vody.

Ilustrační foto: Pixabay

11. Nainstalujte záchod s dvojitým splachováním a splachujte „moudře“

Nejedná se zrovna o snadnou a levnou opravu, ale peníze, které utratíte za toto vylepšení, se vám rychle vrátí. Systém duálního splachování nabízí dvě varianty, které se liší podle toho, kolik vody potřebujete na spláchnutí vyprodukovaného odpadu.

Velké spláchnutí často spotřebuje šest až devět litrů vody najednou, zatímco malé spláchnutí spotřebuje pouze tři až čtyři. To znamená, že použitím správného spláchnutí můžete ušetřit až 60 procent vody při každém použití. Věděli jste, že ke splachování se běžně užívá pitná voda?

10. Dejte do sprchy kbelík, kterým si naplníte konev

Čekání, než začne ze sprchy téct teplá voda, není jen nepříjemné, ale také výrazně plýtvá naším drahocenným zdrojem. Chcete-li využít odtékající vodu, která by jinak skončila v odpadu, dejte pod sprchovou hlavici prázdný kbelík. Než se začnete mydlit, opatrně ho přesuňte ven ze sprchy a poté vodu použijte třeba na zalévání.

9. Shromažďujte vodu ze střechy a zalévejte rostliny

Pokud žijete v oblasti, kde se často vyskytují srážky, můžete shromažďovat dešťovou vodu, když padá na vaši střechu, a ukládat ji do vodní nádrže. Pokud nemáte přímo nádrž, jednoduše umístěte nádobu pod spodní část okapu, abyste zachytili odtékající vodu předtím, než půjde skončí jinde.

8. Naplňte svou zahradu lokálními rostlinami

Místní rostliny budou pravděpodobně potřebovat méně vody na údržbu, protože jsou vhodnější pro prostředí, ve kterém žijete. Stále můžete mít krásnou zahradu, aniž byste museli platit vysoké účty za vodu, abyste udrželi naživu exotické rostlinstvo. Jako další bonus budete také povzbuzovat místní populaci opylujícího hmyzu, který pomáhá udržovat biodiverzitu našich zahrad.

7. Naplňte džbán vodou z kohoutku a dejte do lednice

To nejen šetří vodu, ale navíc i předchází hromadění plastových lahví. Pokud například po mytí nádobí necháváte vodu odtéct, dokud místo vlažné neteče studená, zkuste místo toho naplnit džbán a dát ho do lednice. Tak budete mít ledově studenou vodu kdykoliv, aniž byste museli vypouštět litry do odpadu.

6. Ujistěte se, že vaše myčka i pračka jsou naplněné

Možná vás překvapí, že spuštění myčky ve skutečnosti spotřebuje méně vody než ruční mytí. Ale to pouze v případě, že se před zapnutím ujistíte, že je plná. Totéž platí i pro pračky. Před zapnutím je tedy naplňte a navíc zkuste použít nastavení ekologického režimu. Ušetří vám to peníze za vodu i elektřinu.

Ilustrační foto: Pixabay

5. Namontujte sprchovou hlavici s nízkým průtokem

Sprchování je jedním z hlavních zdrojů spotřeby vody ve většině domácností. Sprchová hlavice s nízkým průtokem by vám to mohla pomoci napravit omezením objemu vody, která proteče každou minutu, kterou strávíte mytím. Jejich pořízení není nijak nákladné, navíc pomáhají zlepšit tlak vody u starých sprchových hlavic. Snížením průtoku vody také šetří množství energie potřebné k ohřevu vody pro vaši sprchu.

4. Sprchujte se co nejkratší dobu

Když už jsme u sprch, čím kratší doba, tím lepší. Zkrátíte-li denní sprchování z osmi minut na pouhé čtyři, můžete ušetřit přibližně 36 litrů vody při každém mytí. Milovníci dlouhého sprchování, není se čeho bát, vhodným doplňkem je časovač pro úsporu vody, který nám může usnadnit snížení spotřeby při mytí. Když spotřebujete více než 35 litrů, dají vám vědět. Mnoho vodáren časovače dokonce poskytuje zdarma. Pokud chcete zábavnější způsob, jak si časovat sprchování, můžete si vytvořit čtyřminutový seznam skladeb. Jakmile hudba dohraje, je čas skončit. Zábava a šetření zdroji v jenom.

3. Zkontrolujte, zda nedochází k úniku vody

Spolu s nepříjemným zvukem neustálého kapání může nechtěný únik znamenat plýtvání velkým množstvím vody. Pokud se váš účet za vodu náhle zvýšil bez logického důvodu, může to být známkou toho, že máte problém, který bude vyžadovat pomoc instalatéra. Pokud máte přístupný vodoměr, snadno zjistíte, zda v systému nedochází k úniku. Proveďte odečet a po dobu 30 minut až hodiny nepoužívejte žádnou vodu. Pokud se hodnota na vodoměru změní, pravděpodobně se někde vyskytl problém.

2. Nenaplňujte konvici jen na jeden šálek čaje

Tip speciálně pro milovníky horkých nápojů. Při vaření dejte do konvice pouze takové množství vody, které potřebujete. Je lákavé naplnit konvici úplně plnou, ale mnozí z nás často vylijí přebytečnou vodu, když si jdou uvařit čaj nebo kávu příště. Vařením pouhého šálku nebo dvou ušetříte nejen vodu, ale i energii. Pokud přeci jenom rádi naplňujete konvici více, než je potřeba, použijte vychladlou vodu například na zalévání rostlin.

1. Použijte misku k mytí ovoce a zeleniny

Tekoucí kohoutek spotřebuje asi 15 litrů vody každou minutu. Když tedy oplachujete zakoupené potraviny, zkuste místo toho použít misku. Jednoduše naplňte misku a opláchněte v ní ovoce nebo zeleninu kousek po kousku. Tím snížíte spotřebu vody a místo toho, abyste ji poté vylévali do odpadu, můžete ji znovu použít k zalévání rostlin.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…