Mladá generace je ekologicky gramotná. Velká část českých žáků a studentů má velmi dobré povědomí o tom, jak šetřit pitnou vodou. Kromě toho mají zažité správné návyky. Vyplývá to z průzkumu programu Recyklohraní.
Devět z deseti školou povinných dětí také ví, že se do dřezu, umyvadla ani toalety nemají splachovat zbytky jídla, olej, hygienické potřeby a další věci ucpávající potrubí. Průzkumu se zúčastnilo 8400 žáků základních a středních škol z celé republiky. Ze získaných dat vyplynulo, že mají děti kromě znalostí i dobře zažité praktické návyky, jak vodou neplýtvat. Až 95 procent respondentů například ví, že je dobré zachytávat dešťovou vodu a používat ji na zalévání rostlin nebo splachování toalety.
Děti si velmi dobře uvědomují, že je pitná voda nezbytná pro život a že jsou její zdroje omezené. Mírně zkreslené je však jejich povědomí o tom, kolik vody denně v průměru spotřebujeme. Podle Českého statistického úřadu se průměrná spotřeba běžného Čecha pohybuje okolo 90 litrů vody. Tuto informaci zná jen 26 procent dětí. Většina si myslí, že je to méně. „Je důležité, aby mladá generace pochopila, že svým ohleduplným přístupem ke spotřebě věcí a tím, že nebudou zbytečně plýtvat, mohou přispět k ochraně životního prostředí a pozitivně ovlivnit spotřebu pitné vody. Tyto jednoduché principy jsou schopni přijmout za své nejen školáci a studenti, ale už i malé děti v mateřských školkách,“ podotkla ředitelka Recyklohraní Hana Ansorgová.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…