Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plusové body pro myčky nádobí. Kromě času a námahy ušetří až tři miliardy litrů vody ročně

Ilustrační foto: Depositphotos

Myčka nádobí už dávno není jen moderním výdobytkem pro nejbohatší vrstvu obyvatel. Její masové rozšíření výrazně pomáhá snížit množství vody spotřebované při mytí nádobí. Podle analýzy agentury Ipsos provedené na reprezentativním vzorku českých domácností spotřebujeme během jednoho mycího cyklu průměrně devětkrát méně vody, než kdybychom nádobí umývali ručně.

Pokud se rozhodnete šetřit vodou a investujete do kvalitní myčky nádobí, měli byste si odpustit ruční předmývání. Právě při této činnosti totiž dochází k výraznému plýtvání – jedná se přibližně o tři miliardy litrů zbytečně spotřebované vody ročně. Takovým množstvím vody byste naplnili například největší přírodní jezero v České republice, tedy Černé jezero. Hlavním zdrojem je navíc podzemní voda, jejíž stav je v posledních letech více než alarmující.

Pro úsporu vody je potřeba vyhnout se ručnímu předmývání. Ilustrační foto: Freepik

Na boj proti suchu se letos intenzivněji zaměřil Český svaz ochránců přírody. V rámci dlouhodobé iniciativy Voda pro českou krajinu usiluje o revitalizaci české přírody, zejména pak o zadržování vody v půdě. Věnuje se také vzdělávání veřejnosti na téma snižování spotřeby vody v domácnostech. Během letošního roku soustředí ochránci přírody své síly například na vybudování mělkých tůní v oblasti horního Polabí nebo Žďáru nad Sázavou.

Problematice vodních zdrojů se věnuje i nově vznikající systém HAMR, který poskytuje data od roku 1981. Zájemci si tak mohou libovolně porovnat stav vody na našem území dříve a nyní.

Zdroj: HAVAS

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…