Rakovina je strašákem nás všech. Vybírá si bez rozdílu. V těle člověka se totiž zhoubné buňky tvoří denně. Pokud organismus funguje správně, tak je zahubí. Pokud ne, rozmůže se nádor. Novinka v podobě genetických testů by měla zefektivnit léčbu všech druhů rakoviny.
Chemoterapie, radioterapie, hormonální a biologická léčba. Všechny tyto metody se používají k léčbě rakoviny. Bohužel někdy to nestačí a možnosti léčení se zdají být vyčerpané. V tu chvíli přichází na scénu nové krevní testy. Průlomová genetická analýza dává pacientům větší šanci na úspěšné vyzkoušení další léčby. Pomocí krevních testů se totiž zjistí, které léky by mohly pacientům ještě účinkovat. Ty jsou jim následně přiřazeny.
V praxi to tedy znamená, že lékaři za pomocí krevního testu rozpoznají chyby v genetickém kódu pacienta s rakovinou. Na základě výsledků pak mohou nemocného přiřadit k vybrané klinické studii – s nadějí na záchranu nebo prodloužení života. Zjistilo se totiž, že pacientům, u kterých se postupovalo tímto způsobem, se zmenšují nádory. „Nemůžeme zaručit, že najdeme chybu v genetickém kódu každého pacienta s rakovinou, kterého přijmeme, nebo že pokud ano, budeme pro něj mít vhodný lék,“ uvedl onkolog Matthew Krebs. „Důležité je však i to, že čím více se dozvídáme o genetice rakoviny, tím snadněji můžeme vyvinout nové způsoby léčby, které pomohou lidem v budoucnu.“
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z The Guardian
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…