Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluční způsob léčby rakoviny. Pomohou genetické testy

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Rakovina je strašákem nás všech. Vybírá si bez rozdílu. V těle člověka se totiž zhoubné buňky tvoří denně. Pokud organismus funguje správně, tak je zahubí. Pokud ne, rozmůže se nádor. Novinka v podobě genetických testů by měla zefektivnit léčbu všech druhů rakoviny.

Chemoterapie, radioterapie, hormonální a biologická léčba. Všechny tyto metody se používají k léčbě rakoviny. Bohužel někdy to nestačí a možnosti léčení se zdají být vyčerpané. V tu chvíli přichází na scénu nové krevní testy. Průlomová genetická analýza dává pacientům větší šanci na úspěšné vyzkoušení další léčby. Pomocí krevních testů se totiž zjistí, které léky by mohly pacientům ještě účinkovat. Ty jsou jim následně přiřazeny.

V praxi to tedy znamená, že lékaři za pomocí krevního testu rozpoznají chyby v genetickém kódu pacienta s rakovinou. Na základě výsledků pak mohou nemocného přiřadit k vybrané klinické studii – s nadějí na záchranu nebo prodloužení života. Zjistilo se totiž, že pacientům, u kterých se postupovalo tímto způsobem, se zmenšují nádory. „Nemůžeme zaručit, že najdeme chybu v genetickém kódu každého pacienta s rakovinou, kterého přijmeme, nebo že pokud ano, budeme pro něj mít vhodný lék,“ uvedl onkolog Matthew Krebs. „Důležité je však i to, že čím více se dozvídáme o genetice rakoviny, tím snadněji můžeme vyvinout nové způsoby léčby, které pomohou lidem v budoucnu.“

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…