Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluční způsob léčby rakoviny. Pomohou genetické testy

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Rakovina je strašákem nás všech. Vybírá si bez rozdílu. V těle člověka se totiž zhoubné buňky tvoří denně. Pokud organismus funguje správně, tak je zahubí. Pokud ne, rozmůže se nádor. Novinka v podobě genetických testů by měla zefektivnit léčbu všech druhů rakoviny.

Chemoterapie, radioterapie, hormonální a biologická léčba. Všechny tyto metody se používají k léčbě rakoviny. Bohužel někdy to nestačí a možnosti léčení se zdají být vyčerpané. V tu chvíli přichází na scénu nové krevní testy. Průlomová genetická analýza dává pacientům větší šanci na úspěšné vyzkoušení další léčby. Pomocí krevních testů se totiž zjistí, které léky by mohly pacientům ještě účinkovat. Ty jsou jim následně přiřazeny.

V praxi to tedy znamená, že lékaři za pomocí krevního testu rozpoznají chyby v genetickém kódu pacienta s rakovinou. Na základě výsledků pak mohou nemocného přiřadit k vybrané klinické studii – s nadějí na záchranu nebo prodloužení života. Zjistilo se totiž, že pacientům, u kterých se postupovalo tímto způsobem, se zmenšují nádory. „Nemůžeme zaručit, že najdeme chybu v genetickém kódu každého pacienta s rakovinou, kterého přijmeme, nebo že pokud ano, budeme pro něj mít vhodný lék,“ uvedl onkolog Matthew Krebs. „Důležité je však i to, že čím více se dozvídáme o genetice rakoviny, tím snadněji můžeme vyvinout nové způsoby léčby, které pomohou lidem v budoucnu.“

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…