Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Regulační poplatky jsou minulostí. Zaplatíte už jen za pohotovost – s drobnými výjimkami

Regulační poplatky byly od nového roku zrušeny. Nadále je potřeba platit pouze za pohotovostní službu včetně zubaře. V platbě tohoto poplatku ale existují čtyři okruhy výjimek. Regulační poplatek za přivolání lékaře do domu byl také zrušen.

S novým rokem došlo ke zrušení regulačních poplatků u lékaře. Novinka se týká všech poplatků s výjimkou jediného – nadále je potřeba platit regulační poplatek za lékařskou pohotovostní službu včetně služby týkající se zubního lékařství. Poplatek ve výši 90 Kč se vztahuje na dospělé i děti, přesto ho ale ne vždy musí platit všichni.

Kdo a v jakých situacích se tedy obejde bez peněženky? První skupinou jsou lidé, kteří pobírají pomoc v hmotné nouzi, musí se ale prokázat dokladem starým maximálně 30 dní a vydaným příslušným orgánem.

Druhou skupinu představují osoby využívající pobytové sociální služby v domovech pro seniory nebo se zvláštním režimem, lůžkovou péči ve zdravotnických zařízeních nebo v domovech pro seniory. Jak uvedl tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý, „poplatek neplatí, pokud u nich po úhradě za ubytování a stravu činí stanovený zůstatek ve výši alespoň 15 % příjmu méně než 800 Kč nebo pokud nemají žádný příjem.“

Třetí skupinou jsou děti z dětských domovů do 3 let, pojištěnci ze školních zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy a jedinci se zdravotním postižením umístění v adekvátních zařízeních. Výjimku získali také lidé v pěstounské a poručnické péči.

Posledním případem prominutí poplatku na pohotovosti je situace, kdy lékař vyhodnotí stav pacienta jako vyžadující hospitalizaci.

Dodejme, že regulační poplatek za přivolání lékaře do domácnosti se od nového roku také již neplatí.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.