Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Regulační poplatky jsou minulostí. Zaplatíte už jen za pohotovost – s drobnými výjimkami

Regulační poplatky byly od nového roku zrušeny. Nadále je potřeba platit pouze za pohotovostní službu včetně zubaře. V platbě tohoto poplatku ale existují čtyři okruhy výjimek. Regulační poplatek za přivolání lékaře do domu byl také zrušen.

S novým rokem došlo ke zrušení regulačních poplatků u lékaře. Novinka se týká všech poplatků s výjimkou jediného – nadále je potřeba platit regulační poplatek za lékařskou pohotovostní službu včetně služby týkající se zubního lékařství. Poplatek ve výši 90 Kč se vztahuje na dospělé i děti, přesto ho ale ne vždy musí platit všichni.

Kdo a v jakých situacích se tedy obejde bez peněženky? První skupinou jsou lidé, kteří pobírají pomoc v hmotné nouzi, musí se ale prokázat dokladem starým maximálně 30 dní a vydaným příslušným orgánem.

Druhou skupinu představují osoby využívající pobytové sociální služby v domovech pro seniory nebo se zvláštním režimem, lůžkovou péči ve zdravotnických zařízeních nebo v domovech pro seniory. Jak uvedl tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý, „poplatek neplatí, pokud u nich po úhradě za ubytování a stravu činí stanovený zůstatek ve výši alespoň 15 % příjmu méně než 800 Kč nebo pokud nemají žádný příjem.“

Třetí skupinou jsou děti z dětských domovů do 3 let, pojištěnci ze školních zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy a jedinci se zdravotním postižením umístění v adekvátních zařízeních. Výjimku získali také lidé v pěstounské a poručnické péči.

Posledním případem prominutí poplatku na pohotovosti je situace, kdy lékař vyhodnotí stav pacienta jako vyžadující hospitalizaci.

Dodejme, že regulační poplatek za přivolání lékaře do domácnosti se od nového roku také již neplatí.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…