Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Recept na prevenci rakoviny je překvapivě snadný. Zdravá životospráva dokáže zázraky

Ilustrační foto: Pexels

Zdravý životní styl je pro prevenci rakoviny, stejně tak i jiných chorob, klíčový. Jako zvlášť důležitá se ukazuje role kvalitní stravy a fyzické aktivity, na kterou se zaměřili i britští vědci. Vliv těchto faktorů navíc může do budoucna ještě narůstat.

Problematice se věnuje profesorka Linda Bauld z Edinburské univerzity. Ve Spojeném království je hlavním rizikovým faktorem, který zvyšuje šanci na onemocnění rakovinou, kouření následované obezitou. Jenže zatímco s kouřením mnoho lidí přestává, podíl osob s nadváhou a obezitou roste – za poslední rok ještě výrazněji než dřív. Předpokládá se tak, že obezita v budoucnu kouření předstihne a stane se v souvislosti se vznikem rakoviny hlavní hrozbou. „Potřebujeme jíst lepší jídlo, ale stejně tak je v prevenci rakoviny velmi důležité i pravidelné cvičení,“ zdůrazňuje Bauld.

Fyzická aktivita přináší mnoho benefitů. Některé ještě nejsou dostatečně prozkoumány. Foto: Pexels

Vliv fyzické aktivity a lepší stravy na snížení pravděpodobnosti opakovaného onemocnění rakovinou se v Británii už dříve potvrdil u pacientů s karcinomem střev a prsu. Totéž potvrzuje i český Státní zdravotní ústav. Nedávná britská studie pak zjistila, že přibližně 4 z 10 případů rakoviny by bylo možné předcházet právě změnou životního stylu.

Skutečným problémem je příliš mnoho tuku v našich tělech. Nicméně existuje spousta důkazů, že pomoct lidem, aby byli aktivnější, může přinést spoustu dobra. A to velmi pravděpodobně o některých benefitech fyzické aktivity ještě ani netušíme, protože tato oblast není zatím dostatečně prozkoumána,“ doplňuje Bauld. V oblasti jídla je klíčová pestrá strava s dostatkem všech živin a vitaminů. Omezovat je naopak vhodné příliš tučné výrobky, sůl nebo smažené pokrmy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…