Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Recept na prevenci rakoviny je překvapivě snadný. Zdravá životospráva dokáže zázraky

Ilustrační foto: Pexels

Zdravý životní styl je pro prevenci rakoviny, stejně tak i jiných chorob, klíčový. Jako zvlášť důležitá se ukazuje role kvalitní stravy a fyzické aktivity, na kterou se zaměřili i britští vědci. Vliv těchto faktorů navíc může do budoucna ještě narůstat.

Problematice se věnuje profesorka Linda Bauld z Edinburské univerzity. Ve Spojeném království je hlavním rizikovým faktorem, který zvyšuje šanci na onemocnění rakovinou, kouření následované obezitou. Jenže zatímco s kouřením mnoho lidí přestává, podíl osob s nadváhou a obezitou roste – za poslední rok ještě výrazněji než dřív. Předpokládá se tak, že obezita v budoucnu kouření předstihne a stane se v souvislosti se vznikem rakoviny hlavní hrozbou. „Potřebujeme jíst lepší jídlo, ale stejně tak je v prevenci rakoviny velmi důležité i pravidelné cvičení,“ zdůrazňuje Bauld.

Fyzická aktivita přináší mnoho benefitů. Některé ještě nejsou dostatečně prozkoumány. Foto: Pexels

Vliv fyzické aktivity a lepší stravy na snížení pravděpodobnosti opakovaného onemocnění rakovinou se v Británii už dříve potvrdil u pacientů s karcinomem střev a prsu. Totéž potvrzuje i český Státní zdravotní ústav. Nedávná britská studie pak zjistila, že přibližně 4 z 10 případů rakoviny by bylo možné předcházet právě změnou životního stylu.

Skutečným problémem je příliš mnoho tuku v našich tělech. Nicméně existuje spousta důkazů, že pomoct lidem, aby byli aktivnější, může přinést spoustu dobra. A to velmi pravděpodobně o některých benefitech fyzické aktivity ještě ani netušíme, protože tato oblast není zatím dostatečně prozkoumána,“ doplňuje Bauld. V oblasti jídla je klíčová pestrá strava s dostatkem všech živin a vitaminů. Omezovat je naopak vhodné příliš tučné výrobky, sůl nebo smažené pokrmy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…