Mysl dokáže doslova zázraky. Ve studii, která redefinuje naše chápání spojení mysli a těla, harvardští psychologové Peter Aungle a Ellen Langer prokázali, že vnímaný čas může významně ovlivnit rychlost fyzického uzdravení, uvedl server Earth.
„Účelem této studie je otestovat, zda manipulace s vnímaným časem, při zachování konstantního reálného času, ovlivní fyzické uzdravení,“ napsali vědci. Podle nich jde přitom o první studii, která prokázala, že vnímaný čas může ovlivnit fyzické léčení nezávisle na skutečném čase.
V čem přesně studie spočívala? Zahrnovala standardizovaný postup, kdy byli dobrovolníci lehce zraněni, přičemž nový aspekt výzkumu spočíval v manipulaci s vnímaným časem v kontrolovaném laboratorním prostředí. Respondenti zažili tři různé podmínky: pomalý čas (kdy se zdálo, že se čas pohybuje poloviční rychlostí), normální čas (v reálném čase) a rychlý čas (dvojnásobná rychlost oproti normálnímu času). Rány se hojily výrazně rychleji, když účastníci věřili, že uplynulo více času. Když subjekty vnímaly, že uplynulo méně času, proces hojení byl pomalejší. K tomu došlo, přestože skutečný uplynulý čas byl za všech podmínek stejný.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…