Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Purpurové Česko. Předčasně narozené děti podpoříte nákupem háčkovaného srdce

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Památky napříč Českou republikou i desítky specializovaných pracovišť se dnes v noci rozzáří purpurovou barvou. Symbolicky před termínem tak zahájí oslavy Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu. Ocenění se díky neziskové organizaci Nedoklubko dočkají lékaři i rodiče nedonošených dětí. Darovat purpurové srdce jim můžete i vy.

Nezisková organizace Nedoklubko se osvětě a pomoci rodinám s předčasně narozenými dětmi věnuje v České republice už několik let. Přesto, že letos se oslavy musí obejít bez plánovaných workshopů a společenských akcí, připravilo Nedoklubko řadu aktivit pro širokou veřejnost i zdravotníky. „Světový den si připomeneme na více než třiceti pracovištích, kde pečují o předčasně narozená miminka,“ uvádí Nedoklubko. Cílem akce je nejen poděkovat a odměnit zdravotníky za jejich péči, ale i vyzdvihnout výsledky neonatologie v České republice a v průběhu celého měsíce upozornit na problematiku předčasného porodu.

Zdroj fotografie: Nedoklubko

Organizace na všechna oddělení, kde se o nedonošená miminka starají, rozdá svítící purpurové řetězy, plakáty s děkovnými vzkazy rodičů i dárkové boxy pro lékaře, sestřičky i další personál. Také čerstvé maminky nedonošených dětí se mohou během listopadu těšit na milý dárek. Nedoklubko je odmění léčivými balíčky s informačními materiály i upomínkovými předměty.

Symbolem podpory pro předčasně narozené děti a jejich rodiny se stalo purpurové srdce. To si můžete na stránkách neziskové organizace koupit, nebo se přímo zapojit do jejich výroby. O obrázky z oslav Světového dne se pak podělte s ostatními pod hashtagem #purpurovylistopad a #purpurovecesko. „Sdílejte fotografie s vaším purpurovým srdcem na dlani, purpurovou stuhou na klopě, nebo třeba na kočárku, fotografie u naší fotostěny v perinatologickém centru, v purpurovém oblečení či u nasvícené budovy ve vašem městě. Společně tak zvýšíme povědomí o předčasně narozených dětech a péči o ně,“ vyzývá na svém Facebooku Nedoklubko.

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Místo těžby uhlí udržitelné pěstování, na Karvinsku vyroste nový komplex

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…