Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Psychedelika přestávají být tabu. Pomůže mikrodávkování?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Psychedelika zažívají po celém světě obrovský boom. Zatímco dříve lidé vyráželi na dobrodružné cesty do džungle za tajemnou liánou ayahuasca nebo pitím tabáku, nyní nabírá na opětovné popularitě LSD. To je naproti výše zmíněným jihoamerickým darům přírody chemického charakteru a je hojně využíváno v psychiatrii, tudíž se nejedná o takový skok do neznáma. Psychedelika dokážou otevřít řadu dveří, mimo jiné i ty do našeho podvědomí. Někdy by přitom bylo lepší, kdyby zůstaly zavřeny. Proto vždy záleží kolik, jak, kde a s kým tyto látky člověk užívá.

LSD a lysohlávky mohou mít v malých dávkách velmi dobrý efekt na kreativitu a produktivitu člověka. Zároveň mu dovedou až zázračně spravit náladu. Tvrdí to podnikatelé a IT specialisté ze Sillicon Valley v USA, neboť v této oblasti lidé často mikrodávkování testují. Užívají obvykle dávku mezi deseti až patnácti miligramy. Výše zmíněné účinky mikrodávkování však zatím nejsou ve výzkumech jednoznačně potvrzeny. Nyní však probíhá několik klinických studií, které tuto oblast zkoumají. Pokud se v nich kýžený efekt potvrdí, časem by mohlo být mikrodávkování legální.

Ilustrační foto: Depositphotos

Psychedelika by mohla pomáhat nejen na špatnou náladu, ale především by mohla být zásadní pro osoby trpícími některými psychickými nemocemi. Užívat je mnohdy na vlastní pěst zkouší lidé, kteří bojují s depresemi nebo úzkostmi. Z mezinárodní studie z roku 2021 vyplývá, že z respondentů, kteří mikrodávkují psychedelika a současně na počátku brali kvůli svému psychickému zdraví léky, jich čtvrtina léky medikamenty brát přestala, další čtvrtina snížila dávku. Není ale jisté, zda roli nehraje i pouhý placebo efekt. Kromě toho mohou tyto látky pomáhat i pacientům s velmi intenzivními bolestmi hlavy nebo s neurodegenerativními onemocněními.

V České republice však doporučujeme s mikrodávkováním ještě nějaký pátek počkat, jelikož psychedelika jsou zde stále zákazané a je na ně nahlíženo jako na drogy. Můžeme se však těšit na další výsledky výzkumníků nebo se vydat na zkušenou do Peru či Ekvádoru, což jsou destinace psychedeliky proslavené.

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z iDnes a The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Ranní rutina zlepšuje zdraví mozku. Seznamte se s tipy neurovědců pro zdravější rána

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…