Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Psychedelika přestávají být tabu. Pomůže mikrodávkování?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Psychedelika zažívají po celém světě obrovský boom. Zatímco dříve lidé vyráželi na dobrodružné cesty do džungle za tajemnou liánou ayahuasca nebo pitím tabáku, nyní nabírá na opětovné popularitě LSD. To je naproti výše zmíněným jihoamerickým darům přírody chemického charakteru a je hojně využíváno v psychiatrii, tudíž se nejedná o takový skok do neznáma. Psychedelika dokážou otevřít řadu dveří, mimo jiné i ty do našeho podvědomí. Někdy by přitom bylo lepší, kdyby zůstaly zavřeny. Proto vždy záleží kolik, jak, kde a s kým tyto látky člověk užívá.

LSD a lysohlávky mohou mít v malých dávkách velmi dobrý efekt na kreativitu a produktivitu člověka. Zároveň mu dovedou až zázračně spravit náladu. Tvrdí to podnikatelé a IT specialisté ze Sillicon Valley v USA, neboť v této oblasti lidé často mikrodávkování testují. Užívají obvykle dávku mezi deseti až patnácti miligramy. Výše zmíněné účinky mikrodávkování však zatím nejsou ve výzkumech jednoznačně potvrzeny. Nyní však probíhá několik klinických studií, které tuto oblast zkoumají. Pokud se v nich kýžený efekt potvrdí, časem by mohlo být mikrodávkování legální.

Ilustrační foto: Depositphotos

Psychedelika by mohla pomáhat nejen na špatnou náladu, ale především by mohla být zásadní pro osoby trpícími některými psychickými nemocemi. Užívat je mnohdy na vlastní pěst zkouší lidé, kteří bojují s depresemi nebo úzkostmi. Z mezinárodní studie z roku 2021 vyplývá, že z respondentů, kteří mikrodávkují psychedelika a současně na počátku brali kvůli svému psychickému zdraví léky, jich čtvrtina léky medikamenty brát přestala, další čtvrtina snížila dávku. Není ale jisté, zda roli nehraje i pouhý placebo efekt. Kromě toho mohou tyto látky pomáhat i pacientům s velmi intenzivními bolestmi hlavy nebo s neurodegenerativními onemocněními.

V České republice však doporučujeme s mikrodávkováním ještě nějaký pátek počkat, jelikož psychedelika jsou zde stále zákazané a je na ně nahlíženo jako na drogy. Můžeme se však těšit na další výsledky výzkumníků nebo se vydat na zkušenou do Peru či Ekvádoru, což jsou destinace psychedeliky proslavené.

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z iDnes a The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…