Vědci z Osaka Metropolitan University v Japonsku vyvinuli nosní sprej, který by mohl pomoci v prevenci Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění. Studie, publikovaná v časopise Frontiers in Neuroscience, ukazuje slibné výsledky v preklinických testech na myších. Informuje o tom web Optimistics Daily.
Jak funguje?
Nosní sprej obsahuje kombinaci rifampicinu (běžného antibiotika) a resveratrolu (antioxidantu). Dřívější výzkum prokázal, že rifampicin snižuje hromadění toxických proteinů v mozku, ale při dlouhodobém užívání může poškozovat játra. Nosní podání umožňuje, aby lék působil přímo v mozku, čímž se minimalizují vedlejší účinky. Kombinace rifampicinu a resveratrolu navíc pomáhá chránit játra a zlepšovat účinnost léčby.
Testy ukázaly slibné výsledky. Po měsíční aplikaci spreje myším pětkrát týdně vědci zaznamenali, že nová kombinace resveratrolu a rifampicinu významně zlepšila kognitivní funkce myší a inhibovala akumulaci toxických proteinů v mozku.
Další krok: klinické testy na lidech
Po úspěšných preklinických testech se nyní výzkumný tým připravuje na klinické zkoušky u lidí, což by mohlo vést k nové možnosti bezpečné prevence Alzheimerovy choroby.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…