Závěry jedné z posledních studií ukázaly, že mluvit hezky při cvičení psů může být efektivnější, když je chceme přimět, aby plnili povely. Přísný autoritativní tón se ukázal být mnohem méně účinný, informoval server Earth.
Vědci z Wolf Science Center z Vídeňské univerzity a Papežské katolické univerzity v Minas Gerai v Brazílii zjistili, že psi reagují přesněji na povely, když cvičitelé používají přátelský tón hlasu. Cvičitelé psů věří, že příjemná atmosféra pomáhá zvířatům být v klidu a podávat lepší výkony.
Studie se zúčastnilo devět psů smíšených plemen, kteří absolvovali celkem 135 tréninků. Každý pes zažil 15 pětiminutových sezení s každým z pěti trenérů. Trenéři vyslovovali standardní povely jako „sedni“, „stoupni“ a „kutálej se“ neutrálním tónem. Během zbývajících lekcí měnili svůj tón hlasu a používali milý, neutrální nebo vyčítavý tón řeči. V lekcích, kdy trenéři používali káravý způsob komunikace, výzkumníci pozorovali u psů více negativních emocionálních znaků. Patřilo mezi ně méně časté vrtění ocasem a ubyl čas strávený vedle trenéra. Psi si také vedli hůře v reakci na povely. Autorka studie Melissa Bravo Fonseca vysvětlila, že vyčítavý hlas může psa stresovat a ovlivnit jeho výkon. „Vzhledem k získaným výsledkům věříme, že příjemný tón hlasu vytvořil pozitivní atmosféru, ve které mohou zvířata uvolněně komunikovat a lépe plnit příkazy,“ uvedla.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…