Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Psi své majitele milují. Pláčou štěstím, když se s nimi shledají

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Psi své páníčky skutečně milují. Závěry jednoho z nejnovějších výzkumů potvrzují tvrzení, že pes je nejlepší přítel člověka. Japonští vědci přišli na to, že psi při opětovném setkání s majiteli pláčou štěstím. Jejich slzy jsou totiž navázány na hladiny hormonu oxytocinu. Informoval o tom server Earth.

Výzkum nebyl snadný. Nejprve odborníci pomocí Schirmerova testu změřili objem slz produkovaných osmnácti psy v běžném domácím prostředí s jejich majitelem. Následně porovnali jejich množství s objemem vyprodukovaným během prvních pěti minut po shledání těchto čtyřnohých mazlíčků s jejich majiteli po odloučení delším než pět hodin. Zjistili tak, že psi po shledání s páníčky produkují výrazně více slz. Při setkání se známým člověkem, který nebyl jejich majitelem, se to ale nedělo. „Jedná se o první práci, která prokazuje, že pozitivní emoce stimulují sekreci slz u nehumanoidního tvora a v procesu hraje roli oxytocin,“ uvedl tým.

Zároveň se podařilo zjistit, že slzící psi podněcují lidi, aby o ně více pečovali. Tým předložil 74 účastníkům 10 fotografií pěti psů, které zachycovaly každé zvíře v běžném stavu a pak s vlhkýma očima. Lidé na pětibodové škále hodnotili, jestli se chtějí zvířatům vyhnout, nebo se o ně starat. Psi se slzícíma očima získali o 10 až 15 procent více lidí, kteří o ně chtěli pečovat.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Current Biology

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…