Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Psi své majitele milují. Pláčou štěstím, když se s nimi shledají

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Psi své páníčky skutečně milují. Závěry jednoho z nejnovějších výzkumů potvrzují tvrzení, že pes je nejlepší přítel člověka. Japonští vědci přišli na to, že psi při opětovném setkání s majiteli pláčou štěstím. Jejich slzy jsou totiž navázány na hladiny hormonu oxytocinu. Informoval o tom server Earth.

Výzkum nebyl snadný. Nejprve odborníci pomocí Schirmerova testu změřili objem slz produkovaných osmnácti psy v běžném domácím prostředí s jejich majitelem. Následně porovnali jejich množství s objemem vyprodukovaným během prvních pěti minut po shledání těchto čtyřnohých mazlíčků s jejich majiteli po odloučení delším než pět hodin. Zjistili tak, že psi po shledání s páníčky produkují výrazně více slz. Při setkání se známým člověkem, který nebyl jejich majitelem, se to ale nedělo. „Jedná se o první práci, která prokazuje, že pozitivní emoce stimulují sekreci slz u nehumanoidního tvora a v procesu hraje roli oxytocin,“ uvedl tým.

Zároveň se podařilo zjistit, že slzící psi podněcují lidi, aby o ně více pečovali. Tým předložil 74 účastníkům 10 fotografií pěti psů, které zachycovaly každé zvíře v běžném stavu a pak s vlhkýma očima. Lidé na pětibodové škále hodnotili, jestli se chtějí zvířatům vyhnout, nebo se o ně starat. Psi se slzícíma očima získali o 10 až 15 procent více lidí, kteří o ně chtěli pečovat.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Current Biology

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…