Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První umělé maso vyrobené v Česku bude určené domácím mazlíčkům

Foto: Bene Meat Technologies

Laboratorně vyrobené maso, které by cenou a chutí mohlo konkurovat klasickému masu, je cílem mnoha českých i zahraničních firem. Pražská firma Bene Meat Technologies vstoupí jako první u nás na trh, a to s produktem pro domácí mazlíčky, informoval web CzechCrunch.

Český startup Bene Meat Technologies vyvíjí už třetím rokem tzv. kultivované maso. Nyní získal certifikaci od evropských úřadů a jako první na světě má povolení vyrábět krmivo pro domácí mazlíčky s laboratorním masem, kvůli kterému nemuselo být zabité žádné zvíře. Jejich finálním cílem je přinést na trh produkt určený pro lidské strávníky.

„Chutný, kvalitní a vizuálně atraktivní steak je svatým grálem ve vývoji kultivovaného masa. Na výzkumné cestě za tímto sofistikovaným finálním produktem však naše firma generuje velké množství poznatků a produktů s možností nového využití. Tyto produkty nebyly naším původním cílem, ale nyní se stávají rovnocennou prioritou,“ řekl Roman Kříž, CEO Bene Meat Technologies.

První na řadu přijdou psi a kočky a na trh by se krmivo mělo dostat v roce 2024. Cenově bude srovnatelné s prémiovými výrobky zavedených značek. Právě cena laboratorního masa hraje důležitou roli v jeho vývoji. Aby na trhu mohlo konkurovat klasickému masu, nemůže si dovolit ho cenou příliš překračovat. Náklady jsou podle slov zakladatele prozatím vysoké, ale přesnou částku nesdělují.

Firma spolupracuje s řadou českých i zahraničních institucí a firem, mezi nimi i s několika ústavy Akademie věd či Technickými univerzitami v Brně a Olomouci. Zaměstnává 70 lidí, kteří se převážně věnují výzkumu a vývoji revoluční novinky na trhu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…