Jihokorejským vědcům z Yonsei University v Soulu se podařilo vypěstovat hovězí buňky v rýžových zrnech. Podle nich je to významný krok k dosažení udržitelného, dostupného a ekologicky šetrného zdroje bílkovin, informuje sever Reuters. Studie byla zveřejněna v časopise Matter.
Podle vedoucího výzkumu profesora Jinkee Honga je „hovězí rýže“ první výrobek svého druhu. Používá obilné částice jako základ pro kultivaci zvířecích svalových a tukových buněk. Při výzkumu byla zrna rýže ošetřena enzymy, aby se vytvořilo optimální prostředí pro buněčný růst, a poté byla napuštěna bovinními buňkami. Bovinní somatotropin je růstový hormon skotu. Právě tento hormon je kultivován tak, aby se získal konečný hybridní produkt, který připomíná narůžovělé zrnko rýže.
Tým z Yonsei není první a ani jediný, kdo pracuje na laboratorně vyrobených masných výrobcích. Na trh už bylo uvedeno několik variant, mezi nejnovější patří „kuřecí maso“ vypěstované ze sójového základu. Podle Honga však má rýže výhodu z hlediska bezpečnosti. Ve srovnání s ořechy či právě sójou je na rýži alergický menší počet lidí.
„Pokud by se kultivovaná hovězí rýže úspěšně vyvinula do potravinářských výrobků, mohla by sloužit jako udržitelný zdroj bílkovin, zejména v prostředích, kde je tradiční chov dobytka nepraktický,“ uvedl Hong. Hovězí rýže obsahuje přibližně o 8 % více bílkovin a o 7 % více tuku než konvenční rýže. Hong poznamenal, že tyto bílkoviny jsou z 18 % živočišného původu, takže jsou bohatým zdrojem esenciálních aminokyselin.
Mezi další benefity tohoto výrobku patří cena – kilogram vychází zhruba na 50 korun. Podle Honga by ve spojitosti s mnohem nižší uhlíkovou stopou mohla tato hovězí rýže konkurovat s tradičními živočišnými produkty.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…