Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První tabletka léčící covid-19 prošla testy. Snižuje riziko hospitalizace a úmrtí o polovinu

Ilustrační foto: Pexels

Společnost Merck, která experimentální lék k léčbě koronaviru úspěšně otestovala, zažádá v nejbližších dnech o jeho schválení v USA. Hlavní výhodou molnupiraviru je tabletková forma, které snižuje nároky na léčbu a její náklady. Všechny ostatní medikamenty, které jsou proti nemoci používány, vyžadují injekční podání.

Sledováno bylo 775 dospělých s mírným až středně těžkým průběhem nemoci, kteří byli zároveň velmi rizikovou skupinou kvůli dalším zdravotním problémům, jako je obezita, cukrovka a srdeční choroby. U pacientů, jenž začali brát dvakrát denně čtyři tabletky léku molnupiravir do pěti dní od prvních příznaků, byla o polovinu nižší četnost hospitalizace nebo smrti (7,3 procenta) než u těch, kteří požívali placebo pilulky (14,1 procenta). Do 30 dní dokonce nezemřel žádný z uživatelů léku, zatímco v kontrolní skupině nastalo 8 úmrtí.

Domácí podání je hlavní výhodou léku, který s sebou může přinést hned dvojitou úlevu zdravotnímu systému. Lidé po jeho užití budou méně často končit v rukou lékařů a ti nebudou potřeba ani k jeho aplikaci. „To by nám umožnilo léčit mnohem více lidí, navíc rychleji. Věříme také, že by to bylo mnohem levnější,“ popsal agentuře AP další výhody pilulek William Schaffner, expert na infekční choroby z Vanderbiltovy univerzity.

Zdroje: Merck, agentura AP

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…