Viry jsou infekční pouze tehdy, pokud proniknou do buňky hostitele. Právě tomuto procesu by mohla zabránit molekula, kterou objevila čtrnáctiletá Anika Chebrolu z Texasu. Její objev může významně přispět k vývoji léčby onemocnění COVID-19.
Virus SARS-CoV-2 má na povrchu proteinové výrůstky, kterými se připojuje na buňky v těle hostitele. Jakmile dojde k připojení, vnikne do buňky a rozpoutá v ní infekci. Anika Chebrolu ve svém výzkumu objevila molekulu, která se na proteinový hrot selektivně naváže a vstup do buňky mu znemožní. Díky vítězství projektu v soutěži 2020 3M Young Scientist Challenge bude Anika molekulu dále zkoumat po boku virologů a dalších specialistů. Pokud s vývinem molekuly uspěje, může její výzkum vést k objevení léčby na COVID-19.
Mladá Američanka svůj projekt původně zaměřila na výzkum chřipky. Pak ale přišla pandemie. „Kvůli závažnosti pandemie COVID-19 a drastickým vlivům, které měla na svět v tak krátkém čase, jsem se rozhodla s pomocí mého mentora změnit zaměření svého výzkumu na virus SARS-CoV-2,“ uvedla Anika pro server CNN. „Chci dále spolupracovat s výzkumníky na vývinu léčby viru. Stejně jako všichni si přeji, abychom se co nejdříve mohli vrátit do normálního života,“ doplnila Anika.
Zdroj: CNN
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…