Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Velký úspěch v boji proti koronaviru si mohou připsat vědci z britské společnosti DnaNudge. Přišla totiž s testem, který poskytuje výsledky už za 90 minut a nemusí je ani vyhodnocovat laboratoř. Test pojmenovaný Covid Nudge je navíc velmi přesný; podle odborného posudku ve vědeckém časopise Lancet přítomnost covidu 19 správně odhalil téměř ve všech případech.

Rychlost je u testování na koronavirus zásadní, protože s každým dnem prodlení roste riziko nakažení dalších lidí. Vyhodnocování současných testů ale vyžaduje spoustu času a odborného úsilí, odebírání vzorků nosem je pro pacienty navíc velmi nepříjemné. Epidemiologové proto už dlouho volali po rychlejším testu, ale báli se, že jeho rychlost půjde na úkor kvality a na výsledky tak nebude možné se spolehnout. Nová studie časopisu Lancet ale jejich obavy rozptýlila, protože byla provedena na dostatečném množství osob. Prokázala, že test CovidNudge má úspěšnost srovnatelnou s laboratorními testy.

Test, který vyžaduje výtěr jen z jedné nosní dírky, odborníci z časopisu Lancet chválí jako „citlivý, specifický a rychlý, pokud jde o odhalení přítomnosti nového koronaviru bez laboratorní manipulace nebo předběžného zpracování vzorků“. Dostalo se mu uznání i od britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka, který chce tyto testy distribuovat do nemocnic nebo škol. Rychlejší testování by tak mohlo zpomalit šíření viru během druhé vlny a uspíšit návrat Britů na pracoviště.

Zdroj: Reuters, The Lancet

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.