Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt mladých cestovatelů se vydává po stopách Zikmunda a Hanzelky

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: plzen.eu

Jsou tomu dva dny, co oslavil významný český cestovatel Miroslav Zikmund jubilejní sté narozeniny. U té příležitosti se k němu obrátila pozornost veřejnosti a také dvojice mladých cestovatelů – ti se v rámci své cesty vydali přesně na místa, která navštívila legendární cestovatelská dvojice Zikmund a Hanzelka.

„Pánové Zikmund a Hanzelka byli opravdu velcí cestovatelé. Z cest poslali nespočet rozhlasových a televizních reportáží, článků, pořídili tisíce fotografií. I díky nim lidé v tehdejším Československu objevovali svět,“ připomněl primátor Plzně Martin Baxa. Jejich cestu realizovanou v letech 1959–1964 v Tatře 805 loni napodobili Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek.

Dvojice se na cestu vydala 4. dubna po ročním plánování, na němž se podílela nejen česká muzea, ale i sám Miroslav Zikmund. Ten pomohl vybrat více než 150 fotografií ze své výjimečné cesty. Socha a Vaňourek poté se svým štábem hledali právě ta místa z fotek, aby je se stejnou kompozicí zachytili v současnosti.

„O každém místě jsme měli možnost číst v knihách nebo denících Hanzelky a Zikmunda a tato fakta jsme pak porovnávali se současností. Vždyť jen v roce 1960 bylo na světě o 4,5 miliardy lidí méně, a to se projevuje především v Indii a Indonésii,“ uvedl Lukáš Socha.

Výstupem z projektu nazvaného Zikmund 100 jsou dvě plzeňské výstavy, které potrvají do března. Gró obou jsou právě srovnávací fotografie, na nichž jsou zachyceny změny v rozsahu minimálně 54 let. Dvojice chystá na letošní rok také cestovatelské přednášky.

Související články

Inspirace

V květnu vyrazí lidé z celé republiky do práce na kole

Inspirace

Holčička zpívá národní hymny po celém světě a pomáhá tím charitě

Inspirace

Top destinace na eurovíkend v roce 2017: Praha obsadila druhé místo

Inspirace

Plzeň se řadí mezi nejlepší hokejová města v Evropě

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie