Jsou tomu dva dny, co oslavil významný český cestovatel Miroslav Zikmund jubilejní sté narozeniny. U té příležitosti se k němu obrátila pozornost veřejnosti a také dvojice mladých cestovatelů – ti se v rámci své cesty vydali přesně na místa, která navštívila legendární cestovatelská dvojice Zikmund a Hanzelka.
„Pánové Zikmund a Hanzelka byli opravdu velcí cestovatelé. Z cest poslali nespočet rozhlasových a televizních reportáží, článků, pořídili tisíce fotografií. I díky nim lidé v tehdejším Československu objevovali svět,“ připomněl primátor Plzně Martin Baxa. Jejich cestu realizovanou v letech 1959–1964 v Tatře 805 loni napodobili Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek.
Dvojice se na cestu vydala 4. dubna po ročním plánování, na němž se podílela nejen česká muzea, ale i sám Miroslav Zikmund. Ten pomohl vybrat více než 150 fotografií ze své výjimečné cesty. Socha a Vaňourek poté se svým štábem hledali právě ta místa z fotek, aby je se stejnou kompozicí zachytili v současnosti.
„O každém místě jsme měli možnost číst v knihách nebo denících Hanzelky a Zikmunda a tato fakta jsme pak porovnávali se současností. Vždyť jen v roce 1960 bylo na světě o 4,5 miliardy lidí méně, a to se projevuje především v Indii a Indonésii,“ uvedl Lukáš Socha.
Výstupem z projektu nazvaného Zikmund 100 jsou dvě plzeňské výstavy, které potrvají do března. Gró obou jsou právě srovnávací fotografie, na nichž jsou zachyceny změny v rozsahu minimálně 54 let. Dvojice chystá na letošní rok také cestovatelské přednášky.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…