Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt mladých cestovatelů se vydává po stopách Zikmunda a Hanzelky

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: plzen.eu

Jsou tomu dva dny, co oslavil významný český cestovatel Miroslav Zikmund jubilejní sté narozeniny. U té příležitosti se k němu obrátila pozornost veřejnosti a také dvojice mladých cestovatelů – ti se v rámci své cesty vydali přesně na místa, která navštívila legendární cestovatelská dvojice Zikmund a Hanzelka.

„Pánové Zikmund a Hanzelka byli opravdu velcí cestovatelé. Z cest poslali nespočet rozhlasových a televizních reportáží, článků, pořídili tisíce fotografií. I díky nim lidé v tehdejším Československu objevovali svět,“ připomněl primátor Plzně Martin Baxa. Jejich cestu realizovanou v letech 1959–1964 v Tatře 805 loni napodobili Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek.

Dvojice se na cestu vydala 4. dubna po ročním plánování, na němž se podílela nejen česká muzea, ale i sám Miroslav Zikmund. Ten pomohl vybrat více než 150 fotografií ze své výjimečné cesty. Socha a Vaňourek poté se svým štábem hledali právě ta místa z fotek, aby je se stejnou kompozicí zachytili v současnosti.

„O každém místě jsme měli možnost číst v knihách nebo denících Hanzelky a Zikmunda a tato fakta jsme pak porovnávali se současností. Vždyť jen v roce 1960 bylo na světě o 4,5 miliardy lidí méně, a to se projevuje především v Indii a Indonésii,“ uvedl Lukáš Socha.

Výstupem z projektu nazvaného Zikmund 100 jsou dvě plzeňské výstavy, které potrvají do března. Gró obou jsou právě srovnávací fotografie, na nichž jsou zachyceny změny v rozsahu minimálně 54 let. Dvojice chystá na letošní rok také cestovatelské přednášky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…