Na rozdíl od ostatních polských měst vydržela Toruň 2. světovou válku a neztratila tak kouzlo historie. Od roku 1997 je také na seznamu UNESCO. Rodiště polského astronoma a matematika Mikuláše Koperníka nabízí nejen úchvatnou gotickou architekturu, úzké dlážděné uličky s útulnými kavárnami a domy z typických červených cihel, ale i staroměstskou radnici s věží nebo unikátní toruňskou katedrálu. Při návštěvě nezapomeňte ochutnat vyhlášený toruňský perník, jehož historie sahá až do 13. století.
Gdaňsk láká nejen Baltským mořem s písečnými plážemi, ale i jedinečnou architekturou. Z hlavní ulice (Długi Targ) vedou menší uličky. Na některých najdete obchody se šperky z jantaru, protože právě na baltském pobřeží byly velké naleziště těchto medově žlutých hornin. Kousek od historického centra jsou dvě vyhlášená muzea – Europejskie Centrum Solidarności věnované komunismu v Polsku a Muzeum II. světové války.
Přímořské město Gdaňsk je jedním ze tří měst, jejichž společný název je Trójmiasto (v češtině Trojměstí). Z Gdaňsku se městským vlakem dostanete i do Sopotu, kde je nejdelší dřevěné molo v Evropě, i do Gdyně, ze které v letních měsících vyplouvá loď na poloostrov Hel, oblíbený nejen mezi surfaři. Do Trójmiasta dojedete přímým spojem z Česka. Vlak Sobieski, pojmenovaný po polském králi, vás z Ostravy do Gdaňsku doveze za 8 hodin.
Hlavní a největší město Polska alias středoevropský New York. Pohled na nasvícené mrakodrapy ve středu města je nezapomenutelný. Jedna z budov (Varso Tower) je dokonce nejvyšší budovou Evropské unie, má 53 poschodí a v nejvyšším patře měří 310 metrů. Přestože je Varšava polskou metropolí, jedná se o turisticky klidnější město. Historické centrum je od hlavního nádraží a Paláce kultury vzdáleno asi 20 minut pěší chůze a navazuje na náplavku u hlavní řeky Visly. Do Varšavy se dostanete přímými vlaky i z Prahy či Ostravy.
TIP: Kampinoský národní park (Kampiński park narodowy)
Půl hodiny tramvají z centra se dostanete na okraj Kampinoského národního parku, který je rozlohou srovnatelný s celou Varšavou. Na bezmála 400 metrech čtverečních se podle biologů nachází až 16 tisíc druhů živočichů, z nichž 83 je na seznamu ohrožených zvířat. Na druhém konci parku je pak vesnice Żelazowa Wola se zámkem, kde se narodil věhlasný polský skladatel Fryderyk Chopin.
Bývalá rezidence polských králů leží jen 130 kilometrů od českých hranic a stejně jako do dalších měst se tam dostanete jednoduše jak vlakem, tak i autobusem. Většina historických památek je centralizovaná ve středu města. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, z jehož věže se každodenně co hodinu ozývá trubačem hraná melodie „hejnal“, je na velkém hlavním náměstí. Na něm je i historická tržnice Sukiennice, na jejichž stěnách najdete erby slavných polských rodů. Za návštěvu nepochybně stojí i židovská čtvrť se starou synagogou a hřbitovem. Přímým vlakem se za pár minut se dostanete vedlejšího města Wieliczka s obrovským solným dolem, který byl už v roce 1978 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Vratislav, polsky Wrocław, bylo hlavním městem historického Slezska. Mezi hlavní místní atrakce patří více než 300 trpaslíků (polsky krasnal) rozsetých po celém městě. Najdete je i na Rynku (náměstí) ve Starém Městě, kde je také stará i nová radnice či kostel svaté Alžběty. Vedle je kostel sv. Marie Magdaleny, kde můžete vystoupat až na střechu a přejít pěší most mezi dvěma věži kostela. Z Prahy se do Vratislavi dostanete přímým autobusem jen za pět hodin.
Polsko nabízí mnohá města s krásnou kulturou a architekturou, která na rozdíl od jiných míst nejsou zaplněna turisty. Ať už navštívíte města, která jsme zmínili výše, nebo vyzkoušíte další jako je Lodž, Lublin nebo Malbork, v každém určitě najdete něco, co si zamilujete.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…