Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fotografickou soutěž Královské entomologické společnosti vyhrál snímek lupičských mušek

3 minuty radosti
Speciální ocenění získal i snímek s názvem Dřímající Demoiselle. Foto: Bailey Carswell-Morris / Royal Entomological Societ

Fotografie pářícího se páru mušek Asilidae z čeledi takzvaných mušek lupičů vyhrála fotografickou soutěž pořádanou Královskou entomologickou společností (Royal Entomological Society) v rámci Týdne hmyzu. Každoroční soutěž přilákala přes 700 fotografií z 34 zemí, ocenění získalo 24 snímků, informuje server The Guardian.

Kategorie nad 18 let

Vítězem v kategorii Fotografové nad 18 let je Pete Burford a jeho fotografie páru pářících se mušek lupičů zlatých (Eutolmus rufibarbis). Jejich název odkazuje na jejich způsob stravování – živí se jiným hmyzem. Zpravidla vyčkávají v záloze a kořist chytají za letu. Snímek fotograf nazval It takes two (Jsou potřeba dva).

Na druhém místě se umístil snímek Marca Brouwera s dlouhozobkou svízelovou (Macroglossum stellatarum), která je v České republice častá, na západě Evropy je však vzácnější. Tato dlouhozobka z čeledi lišajovitých motýlů létá na rozdíl od ostatních nočních motýlů i za poledního slunce.

Speciální pochvalu získal i Rory Lewis se snímkem pískorypky popelavé (Andrena cineraria) na staré hlavě pampelišky. Tato včela je samotářská a hnízdí převážně v zemi. Spolu s několika desítkami včel z rodu písorypek žije i tento druh v Česku.

Vysoce chválena byla fotografie běláska řeřichového (Anthocharis cardamines) od Sarah Perkinsové. Oranžovou špičku na v horní části předního křídla mají pouze samci. Tento motýl je jediný svého rodu, který žije v České republice. Housenky tohoto běláska se živí na plevelných rostlinách.

Další oceněné snímky z kategorie nad 18 let

Kategorie pod 18 let

Vítězem v kategorii fotografů mladších osmnácti let je šestnáctiletý Gustav Parenmark a jeho fotografie šidélka většího (Ischnura elegans). Snímek nazval Fresh Out of The Shower (Svěží ze sprchy). Tato vážka žije po celé Evropě včetně České republiky a zdržuje se u stojatých nebo pomaleji tekoucích vod. Patří mezi jeden z mála druhů šidélek zabarvených více do modré než do černé barvy.

Snímek kudlanky novozélandské (Orthodera novaezealandiae) od sedmnáctileté Rosy Dunbarové získal v kategorii druhé místo. Jedná se o jeden ze dvou druhů kudlanek na Novém Zélandu a je jediným původním druhem. Obvykle měří 4 až 6 centimentrů.

Speciálně chválen byl také snímek teprve sedmiletého fotografa Jamie Smarta. Fotografii nazval Two become One (Dva se stávají jedním). Tyto můry žijí dva až tři týdny a během svého života se páří až třikrát.

Další oceněné snímky z kategorie pod 18 let

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…