Fotografie pářícího se páru mušek Asilidae z čeledi takzvaných mušek lupičů vyhrála fotografickou soutěž pořádanou Královskou entomologickou společností (Royal Entomological Society) v rámci Týdne hmyzu. Každoroční soutěž přilákala přes 700 fotografií z 34 zemí, ocenění získalo 24 snímků, informuje server The Guardian.
Vítězem v kategorii Fotografové nad 18 let je Pete Burford a jeho fotografie páru pářících se mušek lupičů zlatých (Eutolmus rufibarbis). Jejich název odkazuje na jejich způsob stravování – živí se jiným hmyzem. Zpravidla vyčkávají v záloze a kořist chytají za letu. Snímek fotograf nazval It takes two (Jsou potřeba dva).
Na druhém místě se umístil snímek Marca Brouwera s dlouhozobkou svízelovou (Macroglossum stellatarum), která je v České republice častá, na západě Evropy je však vzácnější. Tato dlouhozobka z čeledi lišajovitých motýlů létá na rozdíl od ostatních nočních motýlů i za poledního slunce.
Speciální pochvalu získal i Rory Lewis se snímkem pískorypky popelavé (Andrena cineraria) na staré hlavě pampelišky. Tato včela je samotářská a hnízdí převážně v zemi. Spolu s několika desítkami včel z rodu písorypek žije i tento druh v Česku.
Vysoce chválena byla fotografie běláska řeřichového (Anthocharis cardamines) od Sarah Perkinsové. Oranžovou špičku na v horní části předního křídla mají pouze samci. Tento motýl je jediný svého rodu, který žije v České republice. Housenky tohoto běláska se živí na plevelných rostlinách.
Vítězem v kategorii fotografů mladších osmnácti let je šestnáctiletý Gustav Parenmark a jeho fotografie šidélka většího (Ischnura elegans). Snímek nazval Fresh Out of The Shower (Svěží ze sprchy). Tato vážka žije po celé Evropě včetně České republiky a zdržuje se u stojatých nebo pomaleji tekoucích vod. Patří mezi jeden z mála druhů šidélek zabarvených více do modré než do černé barvy.
Snímek kudlanky novozélandské (Orthodera novaezealandiae) od sedmnáctileté Rosy Dunbarové získal v kategorii druhé místo. Jedná se o jeden ze dvou druhů kudlanek na Novém Zélandu a je jediným původním druhem. Obvykle měří 4 až 6 centimentrů.
Speciálně chválen byl také snímek teprve sedmiletého fotografa Jamie Smarta. Fotografii nazval Two become One (Dva se stávají jedním). Tyto můry žijí dva až tři týdny a během svého života se páří až třikrát.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem
Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…