Zurčení vody, šumění větru i zpěv ptactva patří mezi zvuky, které mají léčivé účinky na lidské zdraví. Potvrdila to nová studie vědců z univerzit v Michiganu, Carletonu a Coloradu ve spolupráci se Správou národních parků.
Zvuky přírody prokazatelně snižují bolesti i míru stresu, a naopak zlepšují kognitivní schopnosti. K lepší náladě přispívá zejména poslech vody, zvuky ptactva potom efektivně pomáhají potlačovat stres. V kontrastu s hlukem velkoměst tak příroda poskytuje naději na zmírnění narůstajících problémů s psychickým zdravím.
„Parky v blízkosti měst reprezentují důležitý cíl pro uchování zvuků krajiny prospěšných pro zdraví návštěvníků,“ uvedl jeden z autorů studie zveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences Kurt Fristrup. Městské parky umístěné centru jsou totiž kvůli vysoké návštěvnosti často hlučné a jejich pozitivní vliv na zdraví se tak nemusí dostavit. Autoři studie proto doporučují zaměřit se na takové rozvržení parků, které podpoří život drobné zvěře a umožní návštěvníkům nerušeně čerpat potřebnou energii.
Zdroj: Proceedings of the National Academy of Sciences
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…