Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příroda léčí tělo i duši. Stačí se jen zaposlouchat

Ilustrační foto: Depositphotos

Zurčení vody, šumění větru i zpěv ptactva patří mezi zvuky, které mají léčivé účinky na lidské zdraví. Potvrdila to nová studie vědců z univerzit v Michiganu, Carletonu a Coloradu ve spolupráci se Správou národních parků.

Zvuky přírody prokazatelně snižují bolesti i míru stresu, a naopak zlepšují kognitivní schopnosti. K lepší náladě přispívá zejména poslech vody, zvuky ptactva potom efektivně pomáhají potlačovat stres. V kontrastu s hlukem velkoměst tak příroda poskytuje naději na zmírnění narůstajících problémů s psychickým zdravím.

Parky v blízkosti měst reprezentují důležitý cíl pro uchování zvuků krajiny prospěšných pro zdraví návštěvníků,“ uvedl jeden z autorů studie zveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences Kurt Fristrup. Městské parky umístěné centru jsou totiž kvůli vysoké návštěvnosti často hlučné a jejich pozitivní vliv na zdraví se tak nemusí dostavit. Autoři studie proto doporučují zaměřit se na takové rozvržení parků, které podpoří život drobné zvěře a umožní návštěvníkům nerušeně čerpat potřebnou energii.

Zdroj: Proceedings of the National Academy of Sciences

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Fosilie největší mořské želvy v Evropě nalezena ve Španělsku

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…