Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Covid lze porazit ve střevech. Nová probiotika urychlí léčbu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Složení mikrobiomu je pro zdraví lidí klíčové. Užíváním vhodných probiotik se dají léčit ekzémy, akné, trávicí obtíže a mnoho dalšího. Nově odborníci zjistili, že až o pět dnů zkrátí pacientům s těžkým průběhem covidu-19 pobyt v nemocnici speciální probiotika vyvinutá brněnskými odborníky. Informoval o tom server iDnes.

Vliv užívání probiotik během léčby covidu potvrdila studie na pacientech hospitalizovaných ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. „Po roce testů a klinických zkoušek můžeme říct, že skutečně fungují a mohou být doplňující léčbou, která pacientům výrazně pomůže. Je to malá revoluce v léčbě covidu,“ řekl vedoucí výzkumu, molekulární biolog Petr Ryšávka ze společnosti Medi Pharma Vision.

Studie se zúčastnilo 83 pacientů hospitalizovaných v nemocnici s komplikovaným průběhem covidu. „Dnes víme, že velká část pacientů nezemře na infekci, nýbrž na důsledky silné imunitní odpovědi, takzvané cytokinové bouře. Ta vede k tomu, že imunitní systém nastartovaný přítomností viru začne ničit i zdravé tělesné tkáně,“ vysvětlil Matúš Mihalčin z kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Důsledkem toho je pak třeba těžký zápal plic. Protože většina imunity vzniká ve střevě, rozhodli se experti pro usměrnění imunitní odpovědi u rizikových skupin netradičním způsobem, a to zásahem do střevního mikrobiomu. „Výzkum se tedy zaměřil zejména na vývoj probiotického preparátu se střevními bakteriemi, který utlumí už zmíněnou nebezpečnou přehnanou reakci imunity,“ dodal Ryšávka. Účinky nového způsobu léčby se nejvíce projevily u seniorů nad 65 let. V případě onemocnění covidem tedy užívání kvalitních probiotik rozhodně neuškodí, spíš naopak.

Zdroj: Petr Ryšávka, iDnes

Související články

Zaručeně zlepší den

Městské lázně Chomutov najdou nové využití. Bude z nich moderní vzdělávací centrum s knihovnou

Tajemství psí inteligence: víte, proč naklánějí hlavu, když na ně mluvíme?

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Koncept age managementu: proč je klíčový v oblasti pracovního trhu?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…