Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Covid lze porazit ve střevech. Nová probiotika urychlí léčbu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Složení mikrobiomu je pro zdraví lidí klíčové. Užíváním vhodných probiotik se dají léčit ekzémy, akné, trávicí obtíže a mnoho dalšího. Nově odborníci zjistili, že až o pět dnů zkrátí pacientům s těžkým průběhem covidu-19 pobyt v nemocnici speciální probiotika vyvinutá brněnskými odborníky. Informoval o tom server iDnes.

Vliv užívání probiotik během léčby covidu potvrdila studie na pacientech hospitalizovaných ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. „Po roce testů a klinických zkoušek můžeme říct, že skutečně fungují a mohou být doplňující léčbou, která pacientům výrazně pomůže. Je to malá revoluce v léčbě covidu,“ řekl vedoucí výzkumu, molekulární biolog Petr Ryšávka ze společnosti Medi Pharma Vision.

Studie se zúčastnilo 83 pacientů hospitalizovaných v nemocnici s komplikovaným průběhem covidu. „Dnes víme, že velká část pacientů nezemře na infekci, nýbrž na důsledky silné imunitní odpovědi, takzvané cytokinové bouře. Ta vede k tomu, že imunitní systém nastartovaný přítomností viru začne ničit i zdravé tělesné tkáně,“ vysvětlil Matúš Mihalčin z kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Důsledkem toho je pak třeba těžký zápal plic. Protože většina imunity vzniká ve střevě, rozhodli se experti pro usměrnění imunitní odpovědi u rizikových skupin netradičním způsobem, a to zásahem do střevního mikrobiomu. „Výzkum se tedy zaměřil zejména na vývoj probiotického preparátu se střevními bakteriemi, který utlumí už zmíněnou nebezpečnou přehnanou reakci imunity,“ dodal Ryšávka. Účinky nového způsobu léčby se nejvíce projevily u seniorů nad 65 let. V případě onemocnění covidem tedy užívání kvalitních probiotik rozhodně neuškodí, spíš naopak.

Zdroj: Petr Ryšávka, iDnes

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…