Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých značek: Jak se stal Pilsner Urquell nejoblíbenějším pivem Čechů?

Legenda Pilsner Urquell se zrodila v roce 1842 a původní receptura se využívá dodnes. Foto: Plzeňský Prazdroj

Plzeňské pivo je legendou na českém i zahraničním trhu. Za své úspěchy získal Pilsner Urquell řadu prestižních ocenění a na jeho originální recepturu se odkazuje hned několik světových značek piva.

Dobová fotografie zobrazuje proces přečerpávání piva v roce 1928. Foto: Plzeňský Prazdroj

A jak to všechno začalo?

Za svůj mezinárodní úspěch vděčí Plzeňský Prazdroj právě tradiční receptuře. Pilsner dal před 180 lety vzniknout zcela novému pivu plzeňského typu, které je dnes nejrozšířenější kategorií piv na světě. Spodně kvašený světlý ležák z žateckého chmele, měkké plzeňské vody a sladu z vlastní sladovny se těší oblibě již od roku 1842.

Pivovar vznikl v reakci na takzvanou pivní kalamitu, kdy měšťané roku 1838 vylili na plzeňské náměstí 36 sudů piva na protest proti jeho špatné kvalitě a údajným neblahým důsledkům na lidské zdraví. Pověst plzeňského piva o čtyři roky později zachránil vznik Měšťanského pivovaru. Jeho produkty se rychle dostaly do Prahy, Vídně i za Atlantik a pivovar se stal oficiálním dodavatelem císařského dvora. „Ve Zlaté knize návštěv je podpis císaře Františka Josefa I. či korunního prince Rudolfa. Dalšími významnými návštěvníky byli například maršál Koněv, první kosmonautka Valentina Těreškovová či monacký kníže Albert,“ uvedl tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

Legendární Jubilejní brána byla postavena k 50. výročí pivovaru. Je symbolem pivovaru i celého města. Foto: Plzeňský Prazdroj

Legenda Pilsner Urquell

Plzeňský Prazdroj dodnes vaří pivo podle původní receptury prvního sládka Josefa Grolla a nachází se zhruba v místě budovy Měšťanského pivovaru. Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere je Pilsner Urquell nejoblíbenější značkou mezi českými milovníky piva. V loňském roce pivovar prodal jen v tuzemsku celkem 6,69 milionu hektolitrů piva. Kvůli pandemii koronaviru však přišel o 30 procent odbytu v pohostinství, které je jedním z pilířů firmy. „Pilsner Urquell je jednoznačně spojený s českou pivní kulturou, a proto se již všichni těšíme na to, až se znovu otevřou hospody a budeme si moci vychutnat tento čepovaný ležák s přáteli,“ uvedl Kovář.

Pivovar je jedním z posledních míst na světě, kde se udržuje bednářské řemeslo. Prazdrojští bednáři jsou na Seznamu tradičních nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky a uchází se o zápis na listinu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. V minulosti získal Pilsner Urquel také řadu prestižních ocenění, například cenu Worldstar Packaging Awards nebo Certificate of Excellence od TripAdvisor.

Plzeňský pivovar je jedno z posledních míst v Evropě, kde se udržuje bednářské řemeslo. Díky tomu se ležák vyrábí stejným způsobem jako v roce 1842. Foto: Plzeňský Prazdroj

Plzeňský Prazdroj myslí při výrobě i na životní prostředí. Od března nabízí nové vratné lahve Pilsner Urquell, plastové a aluminiové nálepky nahradil papírovými etiketami. „Díky tomu jsou skleněné lahve plně recyklovatelné a pivovar tak ušetří více než sto tun odpadu za rok,“ doplnil Kovář.

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…